Friday, October 7, 2022

The 2020 NBP Film Community Award Winners

By Matt Neglia 

As heard yesterday on the podcast, we announced the NBP Film Community Award Winners for 2020. For those who did not hear the winners read out loud on the show, we have provided a full list down below for you to check out. We had over 1500 people contribute towards these final votes which was a record turnout for us and we cannot thank you enough! We will be back with our 2013 Retrospective in the off season once the Oscars are over.

Click below to see your winners for 2020.

BEST PICTURE
Judas And The Black Messiah
Mank
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland (RUNNER UP)
One Night In Miami
Promising Young Woman (WINNER)
Soul
Sound Of Metal
The Trial Of The Chicago 7

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
David Fincher – Mank
Regina King – One Night In Miami
Chloe Zhao – Nomadland (WINNER)

BEST ENSEMBLE
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari (WINNER)
One Night In Miami
Promising Young Woman
The Trial Of The Chicago 7 (RUNNER UP)

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces Of A Woman
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound Of Metal (WINNER)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (RUNNER UP)
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Dominique Fishback – Judas And The Black Messiah
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR
Bo Burnham – Promising Young Woman
Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah (WINNER)
Leslie Odom Jr. – One Night In Miami
Paul Raci – Sound Of Metal (RUNNER UP)
Mark Rylance – The Trial Of The Chicago 7

BEST YOUTH PERFORMANCE
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Ibrahima Gueye – The Life Ahead
Alan Kim – Minari (WINNER)
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (RUNNER UP)

Helena Zengel – News Of The World

BEST VOICE PERFORMANCE
Tina Fey – Soul (RUNNER UP)
Jamie Foxx – Soul (WINNER)

Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers
Eva Whittaker – Wolfwalkers

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (WINNER)
Kingsley Ben-Adir – One Night In Miami
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (RUNNER UP)
Paul Raci – Sound Of Metal

BEST DEBUT DIRECTOR
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Regina King – One Night In Miami
Darius Marder – Sound Of Metal (RUNNER UP)
Florian Zeller – The Father

BEST ADAPTED SCREENPLAY
First Cow
I’m Thinking Of Ending Things (RUNNER UP)
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland (WINNER)
One Night In Miami

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Minari (RUNNER UP)
Never Rarely Sometimes Always
Promising Young Woman (WINNER)
Sound Of Metal
The Trial Of The Chicago 7

BEST CINEMATOGRAPHY
Judas And The Black Messiah
Mank (RUNNER UP)
Minari
Nomadland (WINNER)
Tenet

BEST FILM EDITING
Mank
Nomadland
Promising Young Woman (WINNER)
Sound Of Metal (RUNNER UP)

The Trial Of The Chicago 7

BEST PRODUCTION DESIGN
Emma. (RUNNER UP)
Mank (WINNER)
Ma Rainey’s Black Bottom
News Of The World
Tenet

BEST COSTUME DESIGN
Birds Of Prey
Emma. (WINNER)
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Promising Young Woman (RUNNER UP)

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Birds Of Prey (RUNNER UP TIE)
Emma.
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Promising Young Woman (RUNNER UP TIE)

BEST SOUND
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Soul (RUNNER UP)
Sound Of Metal (WINNER)

Tenet

BEST VISUAL EFFECTS
Birds Of Prey
The Invisible Man (RUNNER UP)
Mank
The Midnight Sky
Tenet (WINNER)

BEST ORIGINAL SCORE
Mank
Minari (RUNNER UP)
News Of The World
Soul (WINNER)
Tenet

BEST ORIGINAL SONG
“Wuhan Flu” – Borat Subsequent Moviefilm
“Husavik (My Hometown)” – Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga (WINNER)
“Fight For You” – Judas And The Black Messiah
“Rain Song” – Minari
“Speak Now” – One Night In Miami (RUNNER UP)

BEST ANIMATED FEATURE FILM
Onward
Over The Moon
Soul (WINNER)
The Willoughbys
Wolfwalkers (RUNNER UP)

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Another Round (WINNER)
La Llorona (RUNNER UP)

Quo Vadis Aida?
A Sun
Two Of Us

BEST DOCUMENTARY FILM
Boys State (WINNER)
Collective
Crip Camp
Dick Johnson Is Dead
Time (RUNNER UP)

BEST ACTION FILM
Bad Boys For Life
Birds Of Prey
Da 5 Bloods (RUNNER UP)
The Old Guard
Tenet (WINNER)

BEST COMEDY FILM
Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
The Forty-Year-Old Version
The King Of Staten Island
On The Rocks
Palm Springs (WINNER)

BEST SCFI/HORROR FILM
His House
The Invisible Man (WINNER)
Possessor (RUNNER UP)
Relic
The Vast Of Night

BEST OVERLOOKED FILM
The Assistant (RUNNER UP)
Babyteeth
Black Bear
I’m Thinking Of Ending Things (WINNER)
Miss Juneteenth

Win Tally
Promising Young Woman – 5
Minari – 3
Nomadland – 3
Soul – 3
Sound Of Metal – 2
Tenet – 2
Another Round – 1
Borat Subsequent Moviefilm – 1
Boys State – 1
Emma. – 1
Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga – 1
I’m Thinking Of Ending Things – 1
The Invisible Man – 1
Judas And The Black Messiah – 1
Mank – 1
Ma Rainey’s Black Bottom – 1
Palm Springs – 1

​You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

65,859FollowersFollow
5,315FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews