Tuesday, October 4, 2022

Predict The 2021 EE BAFTA Award Winners Contest

By Michael Schwartz ​

The BAFTA’s will be held this weekend in a special two-day event from April 10th-April 11th. As one of the last major precursors (with Academy crossover) they can sometimes help sway our final Oscar predictions or reinforce our beliefs heading into Oscar night. This year though may be different due to new voting systems which were put into place. We’ll have to wait and see how it all goes but for now, we have our final predictions down below for you to check out along with our contest for you to predict the winners. All categories must be predicted with the submission deadline being the day of the awards, before the winners are announced.

Click below to enter in your picks for the contest. Best of luck and enjoy the show!

CONTEST HAS CLOSED

Predictions are provided by: Casey Lee ClarkCody Dericks, Dan Bayer, Daniel HowatJosh Parham, Lauren LaMagna, Matt Neglia, Michael Schwartz, Nicole AckmanRyan C. Showers & Tom O’Brien

BEST FILM
The Father
The Mauritanian
Nomadland (ALL)
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

OUTSTANDING BRITISH FILM
Calm With Horses
The Dig
The Father (Casey, Cody, Dan & Josh)
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Promising Young Woman (Lauren, Michael, Nicole, Ryan & Tom)
Rocks (Daniel)
Saint Maud
 
OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
His House – Remi Weekes (Writer/Director) (Lauren)
Limbo – Ben Sharrock (Writer/Director), Irune Gurtubai (Producer)
Moffie – Jack Sidey (Writer/Producer)
Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (Writers) (Casey, Cody, Dan, Daniel, Josh, Matt, Michael, Nicole, Ryan & Tom)
Saint Maud – Rose Glass (Writer/Director), Oliver Kassman (Producer)
 
BEST FILM NOT IN ENGLISH LANGUAGE
Another Round (Matt & Ryan)
Dear Comrades!
Les Misérables
Minari (Casey, Cody, Dan, Daniel, Josh, Lauren, Michael, Nicole & Tom)
Quo Vadis, Aida?
 
BEST DOCUMENTARY
Collective (Cody, Matt, Michael & Ryan)
David Attenborough: A Life on Our Planet (Dan)
The Dissident
My Octopus Teacher (Casey, Daniel, Josh, Lauren, Nicole & Tom)
The Social Dilemma
 
BEST ANIMATED FILM
Onward
Soul (ALL)
Wolfwalkers
 
BEST DIRECTOR
Thomas Vinterberg – Another Round
Shannon Murphy – Babyteeth
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland (ALL)
Jasmila Žbanić – Quo Vadis, Aida?
Sarah Gavron – Rocks
 
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Another Round
Mank
Promising Young Woman (Casey, Cody, Dan, Josh, Lauren, Matt, Michael, Nicole, Ryan & Tom)
Rocks
The Trial of the Chicago 7 (Daniel)
 
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Dig
The Father (ALL)
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger
 
BEST LEADING ACTRESS
Bukky Bakray – Rocks (Casey, Cody, Dan, Daniel, Josh, Michael & Tom)
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Lauren, Matt, Nicole & Ryan)
Frances McDormand – Nomadland
Wunmi Mosaku – His House
Alfre Woodard – Clemency
 
BEST LEADING ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Casey, Cody, Daniel, Josh, Lauren, Michael, Nicole, Ryan & Tom)
Adarsh Gourav – The White Tiger
Anthony Hopkins – The Father (Dan & Matt)
Mads Mikkelsen – Another Round
Tahar Rahim – The Mauritanian
 
BEST SUPPORTING ACTRESS
Niamh Algar – Calm With Horses
Kosar Ali – Rocks (Josh)
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Matt & Tom)
Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah
Ashley Madekwe – County Lines
Yuh-Jung Youn – Minari (Casey, Cody, Dan, Daniel, Lauren, Michael, Nicole & Ryan)
 
BEST SUPPORTING ACTOR
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (ALL)
Barry Keoghan – Calm With Horses
Alan Kim – Minari
Leslie Odom Jr. – One Night In Miami…
Clarke Peters – Da 5 Bloods
Paul Raci – Sound of Metal
 
BEST CASTING
Calm With Horses
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman (Casey, Dan, Lauren, Matt & Ryan)
Rocks (Cody, Daniel, Josh, Michael, Nicole & Tom)

BEST CINEMATOGRAPHY
Judas and the Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News of the World
Nomadland (ALL)
 
BEST COSTUME DESIGN
Ammonite
The Dig
Emma. (ALL)
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
 
BEST EDITING
The Father (Dan & Josh)
Nomadland (Lauren)
Promising Young Woman (Michael)
Sound of Metal (Daniel, Nicole & Tom)
The Trial of the Chicago 7 (Casey, Cody, Matt & Ryan)
 
BEST MAKE UP & HAIR
The Dig
Hillbilly Elegy (Ryan)
Ma Rainey’s Black Bottom (Casey, Cody, Josh, Lauren, Michael, Nicole & Tom)
Mank
Pinocchio (Dan, Daniel & Matt)
 
BEST ORIGINAL SCORE
Mank
Minari (Matt)
News of the World
Promising Young Woman
Soul (Casey, Cody, Dan, Daniel, Josh, Lauren, Matt, Michael, Nicole, Ryan & Tom)
 
BEST PRODUCTION DESIGN
The Dig
The Father
Mank (ALL)
News of the World
Rebecca
 
BEST VISUAL EFFECTS
Greyhound
The Midnight Sky (Cody, Dan, Lauren & Tom)
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet (Casey, Daniel, Josh, Matt Michael, Nicole & Ryan)
 
BEST SOUND
Greyhound
News of the World
Nomadland
Soul
Sound of Metal (ALL)
 
BEST BRITISH SHORT ANIMATION
The Fire Next Time
The Owl and the Pussycat (Lauren)
The Song of A Lost Boy (Casey, Cody, Dan, Daniel, Josh, Matt, Michael, Nicole, Ryan & Tom)
 
BEST BRITISH SHORT FILM
Eyelash
Lizard
Lucky Break
Miss Curvy (ALL)
The Present
 
RISING STAR
Bukky Bakray (Casey, Josh, Michael & Ryan)
Kingsley Ben-Adir (Daniel, Lauren & Nicole)
Morfydd Clark (Cody, Dan & Matt Tom)
Sope Dirisu 
Conrad Khan

CONTEST HAS CLOSED

Do you agree with our picks? What are you going with for this weekend? Let us know your own predictions in the comments below or on our Twitter account.

You can follow Michael and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @mschwartz95

Related Articles

Stay Connected

65,727FollowersFollow
5,315FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews