Tuesday, October 4, 2022

The 2021 NBP Film Community Award Winners

By Matt Neglia 

As heard yesterday on the podcast, we announced the NBP Film Community Award Winners for 2021. For those who did not hear the winners read out loud on the show, we have provided a full list down below for you to check out. We had over 1494 people contribute towards these final votes and we cannot thank you enough for all of the support you’ve shown us! We will be back with our fan-voted on awards with the 2012 Retrospective during the off season once the Oscars are over.

Click below to see your winners for 2021.


BEST PICTURE
CODA
Dune (RUNNER-UP)
Drive My Car
Licorice Pizza
Mass
The Power Of The Dog (WINNER)
Spencer
Tick, Tick…Boom!
West Side Story
The Worst Person In The World

BEST DIRECTOR
Jane Campion – The Power Of The Dog (WINNER)
Julia Ducournau – Titane
Ryusuke Hamaguchi – Drive My Car
Steven Spielberg – West Side Story
Denis Villeneuve – Dune (RUNNER-UP)

BEST ENSEMBLE
CODA
Dune
Mass (WINNER)
The Power Of The Dog 
(RUNNER-UP)
West Side Story

BEST ACTRESS
Olivia Colman – The Lost Daughter
Alana Haim – Licorice Pizza
Renate Reinsve – The Worst Person In The World (RUNNER-UP)
Kristen Stewart – Spencer (WINNER)
Tessa Thompson – Passing

BEST ACTOR
Nicolas Cage – Pig
Benedict Cumberbatch – The Power Of The Dog (RUNNER-UP)
Andrew Garfield – Tick, Tick…Boom! (WINNER)
Hidetoshi Nishijima – Drive My Car
Denzel Washington – The Tragedy Of Macbeth

BEST SUPPORTING ACTRESS
Ariana DeBose – West Side Story (WINNER)
Ann Dowd – Mass
Kirsten Dunst – The Power Of The Dog (RUNNER-UP TIE)
Ruth Negga – Passing (RUNNER-UP TIE)
Martha Plimpton – Mass

BEST SUPPORTING ACTOR
Mike Faist – West Side Story
Jason Isaacs – Mass
Troy Kotsur – CODA (RUNNER-UP)
Anders Danielsen Lie – The Worst Person In The World
Vincent Lindon – Titane
Kodi-Smit McPhee – The Power Of The Dog (WINNER)

BEST YOUTH PERFORMANCE
Jude Hill – Belfast
Cooper Hoffman – Licorice Pizza
Emilia Jones – CODA (RUNNER-UP)
Woody Norman – C’mon C’mon (WINNER)
Rachel Zegler – West Side Story

BEST VOICE PERFORMANCE
Stephanie Beatriz – Encanto (WINNER)
Jack Dylan Grazer – Luca
Abbi Jacobson – The Mitchells vs. The Machines (RUNNER-UP)
Kelly Marie Tran – Raya And The Last Dragon
Jacob Tremblay – Luca

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Mike Faist – West Side Story
Alana Haim – Licorice Pizza (WINNER)
Renate Reinsve – The Worst Person In The World 
(RUNNER-UP)
Agathe Rousselle – Titane
Rachel Sennott – Shiva Baby

BEST DEBUT DIRECTOR
Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter (WINNER)
Rebecca Hall – Passing 
(RUNNER-UP)
Fran Kranz – Mass
Lin-Manuel Miranda – Tick, Tick…Boom!
Michael Sarnoski – Pig

BEST ADAPTED SCREENPLAY
CODA
Drive My Car (RUNNER-UP)
Dune
The Lost Daughter
The Power Of The Dog (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
C’mon C’mon
The French Dispatch
Licorice Pizza
Mass (RUNNER-UP)
The Worst Person In The World (WINNER)

BEST CINEMATOGRAPHY
Dune
The Green Knight
The Power Of The Dog
Spencer (RUNNER-UP)
The Tragedy Of Macbeth (WINNER)

BEST COSTUME DESIGN
Cruella (WINNER)
Dune
Nightmare Alley
Spencer (RUNNER-UP)
West Side Story

BEST FILM EDITING
Dune (WINNER)
Licorice Pizza
The Power Of The Dog
Tick, Tick…Boom! (RUNNER-UP)
West Side Story

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Dune (RUNNER-UP)
Cruella
The Eyes Of Tammy Faye
The Green Knight (WINNER)
House Of Gucci
The Suicide Squad

BEST ORIGINAL SCORE
Dune (WINNER)
The French Dispatch
The Green Knight
Parallel Mothers
The Power Of The Dog
Spencer (RUNNER-UP)

BEST ORIGINAL SONG
“So May We Start” – Annette (RUNNER-UP)
“We Don’t Talk About Bruno” – Encanto (WINNER)
“Guns Go Bang” – The Harder They Fall
“Be Alive” – King Richard
“No Time To Die” – No Time To Die

BEST PRODUCTION DESIGN
Dune (WINNER)
The French Dispatch
Nightmare Alley (RUNNER-UP)
The Tragedy Of Macbeth
West Side Story

BEST SOUND
Dune (WINNER)
No Time To Die
A Quiet Place Part II (RUNNER-UP TIE)
Tick, Tick…Boom!
West Side Story (RUNNER-UP TIE)

BEST VISUAL EFFECTS
Dune (WINNER)
The Green Knight 
(RUNNER-UP)
No Time To Die
Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings
Spider-Man: No Way Home

BEST ANIMATED FILM
Encanto
Flee (WINNER)
Luca
The Mitchells vs. The Machines (RUNNER-UP)
Raya And The Last Dragon

BEST DOCUMENTARY FILM
Flee (WINNER)
Procession
The Rescue
The Sparks Brothers
Summer Of Soul (RUNNER-UP)

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Drive My Car (WINNER)
Flee
Parallel Mothers
Titane
The Worst Person In The World (RUNNER-UP)

BEST ACTION FILM
The Last Duel (RUNNER-UP)
No Time To Die
Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings
Spider-Man: No Way Home (WINNER)
The Suicide Squad

BEST COMEDY FILM
Don’t Look Up (RUNNER-UP)
The French Dispatch
Licorice Pizza (WINNER)
Red Rocket
Shiva Baby

BEST SCI-FI/HORROR FILM
Dune (WINNER)
Last Night In Soho
Malignant
A Quiet Place Part II
Titane (RUNNER-UP)

BEST OVERLOOKED FILM
C’mon C’mon (RUNNER-UP)
The Green Knight
Mass (WINNER)
Nine Days
Pig

WIN TALLY
Dune – 6
The Power Of The Dog – 4
Encanto – 2
Flee – 2
Licorice Pizza – 2
Mass – 2
C’mon C’mon – 1
Cruella – 1
Drive My Car – 1
The Green Knight – 1
The Lost Daughter – 1
Spencer – 1
Spider-Man No Way Home – 1
Tick, Tick…Boom! – 1
The Tragedy Of Macbeth – 1
West Side Story – 1
The Worst Person In The World – 1

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

65,727FollowersFollow
5,315FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews