Tuesday, December 6, 2022

​The 2019 Online Film & Television Association (OFTA) Winners

By Matt Neglia

The Online Film & Television Association (OFTA) have announced their winners representing the best in film for 2019.

Click below to see the winners.


BEST PICTURE
The Farewell
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story (RUNNER UP)
1917
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite (WINNER)

BEST ANIMATED PICTURE
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body (RUNNER UP)
Missing Link (RUNNER UP)
Toy Story 4 (WINNER)

BEST ACTOR
Antonio Banderas – Pain & Glory
Adam Driver – Marriage Story (WINNER)
Taron Egerton – Rocketman
Joaquin Phoenix – Joker (RUNNER UP)
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS
Awkwafina – The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story (RUNNER UP)
Lupita Nyong’o – Us (WINNER)
Saoirse Ronan – Little Women
Renée Zellweger – Judy (RUNNER UP)

BEST SUPPORTING ACTOR
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood (WINNER)
Song Kang-ho – Parasite (RUNNER UP)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Jennifer Lopez – Hustlers (WINNER)
Florence Pugh – Little Women (RUNNER UP)
Zhao Shuzhen – The Farewell (RUNNER UP)

BEST YOUTH PERFORMANCE
Julia Butters – Once Upon a Time… in Hollywood
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit (WINNER)
Noah Jupe – Honey Boy (RUNNER UP)
Shahadi Wright Joseph – Us
Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE: MALE
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit (RUNNER UP)
Kelvin Harrison Jr – Luce
George MacKay – 1917 (WINNER)
Jonathan Majors – The Last Black Man in San Francisco
Song Kang-ho – Parasite

BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE: FEMALE
Awkwafina – The Farewell (WINNER)
Ana de Armas – Knives Out (RUNNER UP)
Beanie Feldstein – Booksmart
Florence Pugh – Midsommar (RUNNER UP)
Da’Vine Joy Randolph – Dolemite Is My Name

BEST VOICE-OVER PERFORMANCE
Jay Baruchel – How to Train Your Dragon: The Hidden World
Kristen Bell – Frozen II
Zach Galifianakis – Missing Link (RUNNER UP)
Tony Hale – Toy Story 4 (RUNNER UP)
Tom Hanks – Toy Story 4 (WINNER)

BEST ENSEMBLE
The Irishman
Knives Out (RUNNER UP)
Little Women
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite (WINNER)

BEST CASTING
The Irishman
Knives Out (WINNER)
Little Women (RUNNER UP)
Once Upon a Time… in Hollywood (RUNNER UP)
Parasite

BEST DIRECTOR
Bong Joon-ho – Parasite (WINNER)
Greta Gerwig – Little Women
Sam Mendes – 1917 (RUNNER UP)
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST FEATURE DEBUT
Mati Diop – Atlantics
Alma Har’el – Honey Boy (RUNNER UP)
Tyler Nilson, Michael Schwartz – The Peanut Butter Falcon
Joe Talbot – The Last Black Man in San Francisco (RUNNER UP)
Olivia Wilde – Booksmart (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Farewell
Knives Out
Marriage Story (RUNNER UP)
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite (WINNER)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
A Beautiful Day in the Neighborhood
The Irishman (RUNNER UP)
Jojo Rabbit (RUNNER UP)
Joker
Little Women

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Atlantics
The Farewell (RUNNER UP)
Pain & Glory
Parasite (WINNER)
Portrait of a Lady on Fire (RUNNER UP)

BEST DOCUMENTARY
American Factory
Apollo 11 (WINNER)
For Sama (RUNNER UP)
Honeyland (RUNNER UP)
One Child Nation

BEST ORIGINAL SCORE
Joker (RUNNER UP)
Little Women
Marriage Story
1917 (WINNER)
Us

BEST ORIGINAL SONG
Glasgow – Wild Rose (RUNNER UP)
A Glass of Soju – Parasite
(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (WINNER)
Into the Unknown – Frozen II
Stand Up – Harriet

BEST ADAPTED SONG
Being Alive – Marriage Story (WINNER)
I’m Still Standing – Rocketman
Rocket Man – Rocketman (RUNNER UP)
San Francisco – The Last Black Man in San Francisco
A Whole New World – Aladdin

BEST FILM EDITING
Ford v Ferrari
The Irishman
Little Women
1917 (RUNNER UP)
Parasite (WINNER)

BEST CINEMATOGRAPHY
Joker
The Lighthouse (RUNNER UP)
1917 (WINNER)
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

BEST PRODUCTION DESIGN
Jojo Rabbit
Little Women
1917
Once Upon a Time… in Hollywood (RUNNER UP)
Parasite (WINNER)

BEST COSTUME DESIGN
Dolemite is My Name (WINNER)
Jojo Rabbit
Little Women (WINNER)
Once Upon a Time… in Hollywood
Rocketman

BEST MAKEUP AND HAIR
Bombshell (WINNER)
Joker
Judy
Once Upon a Time… in Hollywood
Rocketman (RUNNER UP)

BEST SOUND
Ford v Ferrari (RUNNER UP)
Joker
1917 (WINNER)
Once Upon a Time… in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

BEST SOUND EFFECTS
Ad Astra (RUNNER UP)
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari (RUNNER UP)
1917 (WINNER)
Star Wars: The Rise of Skywalker

BEST VISUAL EFFECTS
Ad Astra (RUNNER UP)
Avengers: Endgame (WINNER)
The Irishman
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

BEST STUNT COORDINATION
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum (WINNER)
1917 (RUNNER UP)
Once Upon a Time… in Hollywood

BEST TITLES SEQUENCE
Avengers: Endgame (RUNNER UP)
A Beautiful Day in the Neighborhood (RUNNER UP)
Booksmart
Once Upon a Time… in Hollywood (WINNER)
Parasite

MOST CINEMATIC MOMENT
Avengers: Endgame – Avengers Assemble (RUNNER UP)
A Beautiful Day in the Neighborhood – A Moment of Silence
Marriage Story – The Big Fight
1917 – Rushing Through the Crowded Battlefield (WINNER)
Parasite – The Cellar Is Revealed

BEST MOVIE TRAILER
Avengers: Endgame
Joker (RUNNER UP)
1917
Parasite
Us (WINNER)

BEST MOVIE POSTER
Avengers: Endgame
Joker
Knives Out (RUNNER UP)
Parasite (RUNNER UP)
Us (WINNER)

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

68,785FollowersFollow
5,390FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews