Wednesday, October 5, 2022

The 2019 NBP Film Community Award Winners

By Matt Neglia 

As announced earlier today on our Twitter account, the winners for the third annual NBP Film Community Awards representing the best in film for 2019 and voted on by YOU the fans of Next Best Picture have been revealed. Congratulations on your winners and thank you for voting!

​Click below to see the winners.


BEST PICTURE
The Farewell
The Irishman
Jojo Rabbit
Knives Out
Little Women (RUNNER UP)
Marriage Story
Once Upon A Time In Hollywood
Parasite (WINNER)
Portrait Of A Lady On Fire
Uncut Gems

BEST DIRECTOR
Greta Gerwig –
 Little Women
Bong Joon-Ho – Parasite (WINNER)
Sam Mendes – 1917 (RUNNER UP)

Celine Sciamma – Portrait Of A Lady On Fire
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon A Time In Hollywood

BEST ENSEMBLE
The Irishman
Knives Out (RUNNER UP)
Little Women
Marriage Story
Parasite (WINNER)

BEST ACTRESS
Awkwafina –
 The Farewell
Scarlett Johansson – Marriage Story (RUNNER UP)
Lupita Nyong’o – Us (WINNER)

Florence Pugh – Midsommar
Saoirse Ronan – Little Women

BEST ACTOR
Antonio Banderas –
 Pain & Glory
Leonardo DiCaprio – Once Upon A Time In Hollywood
Adam Driver – Marriage Story (WINNER)
Joaquin Phoenix – Joker (RUNNER UP)

Adam Sandler – Uncut Gems

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern –
 Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers (RUNNER UP)
Florence Pugh – Little Women (WINNER)

Margot Robbie – Bombshell
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe –
 The Lighthouse (RUNNER UP)
Song Kang-ho – Parasite (WINNER)

Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon A Time In Hollywood

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Atlantics
Monos
Pain & Glory

Portrait Of A Lady On Fire (RUNNER UP)
Parasite (WINNER)

BEST ANIMATED FILM
Frozen II
How To Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body (RUNNER UP)
Missing Link
Toy Story 4 (WINNER)

BEST DOCUMENTARY FILM
American Factory (RUNNER UP TIE)
Apollo 11  (WINNER)
For Sama (RUNNER UP TIE)

Honeyland
One Child Nation

BEST ACTION FILM
1917 (WINNER)
Avengers: Endgame (RUNNER UP)
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY FILM
Booksmart (RUNNER UP)
Dolemite Is My Name
Jojo Rabbit
Knives Out (WINNER)
Once Upon A Time In Hollywood

BEST SCI-FI/HORROR FILM
Ad Astra
The Lighthouse (RUNNER UP TIE)
Midsommar (RUNNER UP TIE)

Ready Or Not

Us (WINNER)

BEST OVERLOOKED FILM
Her Smell
The Last Black Man In San Francisco (WINNER)
Luce (RUNNER UP)
The Peanut Butter Falcon

Wild Rose

BEST YOUTH PERFORMANCE
Julia Butters –
 Once Upon A Time In Hollywood
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit (WINNER)
Shahadi Wright Joseph – Us
Noah Jupe – Honey Boy (RUNNER UP)
Thomasin McKenzie –
 Jojo Rabbit

BEST VOICE PERFORMANCE
Kristen Bell –
 Frozen II
Josh Brolin – Avengers: Endgame (RUNNER UP)
Tony Hale – Toy Story 4
Tom Hanks – Toy Story 4 (WINNER)
Idina Menzel – Frozen II

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Roman Griffin Davis –
 Jojo Rabbit (RUNNER UP)
Kelvin Harrison Jr. – Luce
Julia Fox – Uncut Gems
Florence Pugh – Midsommar (WINNER)
Taylor Russell – Waves

BEST DEBUT DIRECTOR
Mati Diop – Atlantics
Melina Matsoukas – Queen & Slim
Tyler Nilsson & Michael Schwartz –
 The Peanut Butter Falcon
Joe Talbot – The Last Black Man In San Francisco (RUNNER UP)
Olivia Wilde – Booksmart (WINNER)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
A Beautiful Day In The Neighborhood
Hustlers

The Irishman
Jojo Rabbit (RUNNER UP)
Little Women (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Farewell
Knives Out (RUNNER UP)
Marriage Story
Once Upon A Time In Hollywood
Parasite (WINNER)

BEST CINEMATOGRAPHY
1917 (WINNER)
Ad Astra
The Lighthouse (RUNNER UP)
Midsommar
Parasite
Portrait Of A Lady On Fire

BEST FILM EDITING
Ford v Ferrari
The Irishman
Knives Out
Parasite (WINNER)
Uncut Gems (RUNNER UP)

BEST PRODUCTION DESIGN
1917
The Irishman
Jojo Rabbit
Knives Out
Little Women
Once Upon A Time In Hollywood (RUNNER UP)
Parasite (WINNER)

BEST COSTUME DESIGN
Dolemite Is My Name (WINNER)
Jojo Rabbit
Little Women (RUNNER UP)
Once Upon A Time In Hollywood
Rocketman

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Bombshell (WINNER)
Dolemite Is My Name

The Irishman
Joker
Judy
Rocketman (RUNNER UP)

BEST SOUND MIXING
1917 (WINNER)
Ad Astra
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari (RUNNER UP)
Rocketman

BEST SOUND EDITING
1917 (WINNER)
Ad Astra
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari (RUNNER UP)
Star Wars: The Rise Of Skywalker

BEST VISUAL EFFECTS
Ad Astra (RUNNER UP)
Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame (WINNER)

The Irishman
Star Wars: The Rise Of Skywalker

BEST ORIGINAL SCORE
1917  (WINNER)
Joker (RUNNER UP)

Little Women
Marriage Story
Us

BEST ORIGINAL SONG
Frozen II – “Into The Unknown”
Harriet – “Stand Up”

Parasite – “A Glass Of Soju”
Rocketman – “I’m Gonna Love Me Again” (RUNNER UP)
Wild Rose – “Glasgow” (WINNER)



​WIN/RUNNER UP TALLY

Parasite – 8 Wins
1917 – 5 Wins & 1 Runner Up
Little Women – 2 Wins & 2 Runner Ups
Toy Story 4 – 2 Wins
Us – 2 Wins
Avengers: Endgame: 1 Win & 2 Runner Ups
Jojo Rabbit: 1 Win & 2 Runner Ups
Knives Out: 1 Win & 2 Runner Ups
Booksmart: 1 Win & 1 Runner Up
The Last Black Man In San Francisco: 1 Win & 1 Runner Up
Marriage Story: 1 Win & 1 Runner Up
Midsommar: 1 Win & 1 Runner Up
Apollo 11: 1 Win
Bombshell: 1 Win
Dolemite Is My Name: 1 Win
Wild Rose: 1 Win
Ford v Ferrari: 2 Runner Ups
Joker: 2 Runner Ups
The Lighthouse: 2 Runner Ups
Rocketman: 2 Runner Ups
Ad Astra: 1 Runner Up
American Factory: 1 Runner Up
For Sama: 1 Runner Up
Honey Boy: 1 Runner Up
Hustlers: 1 Runner Up
I Lost My Body: 1 Runner Up
Luce: 1 Runner Up
Once Upon A Time In Hollywood: 1 Runner Up
Portrait Of A Lady On Fire: 1 Runner Up
Uncut Gems: 1 Runner Up

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

65,759FollowersFollow
5,316FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews