Monday, November 28, 2022

The 2019 Florida Film Critics Circle (FFCC) Winners

By Matt Neglia 

The Florida Film Critics Circle (FFCC) have announced their winners representing the best in film for 2019.

​Click below to see the winners.

BEST PICTURE
1917 (RUNNER UP)
Ad Astra
Marriage Story
Portrait of a Lady on Fire (WINNER)
The Irishman

BEST DIRECTOR
Céline Sciamma – Portrait of a Lady on Fire (WINNER)
Greta Gerwig – Little Women
Sam Mendes – 1917 (RUNNER UP)

BEST ACTOR
Adam Driver – Marriage Story (WINNER)
Adam Sandler – Uncut Gems
Antonio Banderas – Pain and Glory (RUNNER UP)
Franz Rogowski – Transit
Joaquin Phoenix – Joker
Taron Egerton – Rocketman

BEST ACTRESS
Charlize Theron – Bombshell
Elisabeth Moss – Her Smell
Florence Pugh – Midsommar (RUNNER UP)
Renée Zellweger – Judy
Scarlett Johansson – Marriage Story (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR
Anthony Hopkins – The Two Popes
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood
Joe Pesci – The Irishman (WINNER)
John Lithgow – Bombshell (RUNNER UP)
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

BEST SUPPORTING ACTRESS
Annette Bening – The Report
Isla Fisher – The Beach Bum (RUNNER UP TIE)
Jennifer Lopez – Hustlers
Laura Dern – Marriage Story (WINNER)
Margot Robbie – Bombshell (RUNNER UP TIE)
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST ENSEMBLE
Little Women (WINNER)
Marriage Story
Parasite
The Farewell (RUNNER UP)
The Irishman

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Bong Joon-Ho and Han Jin-Won – Parasite
Céline Sciamma – Portrait of a Lady on Fire
Lulu Wang – The Farewell (RUNNER UP)
Noah Baumbach – Marriage Story
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Ronald Bronstein, Benny Safdie and Josh Safdie – Uncut Gems (WINNER)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Anthony McCarten – The Two Popes
Greta Gerwig – Little Women (WINNER)
Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster – A Beautiful Day in the Neighborhood
Steven Zaillian – The Irishman (RUNNER UP)
Taika Waititi – Jojo Rabbit
Terrence Malick – A Hidden Life

BEST CINEMATOGRAPHY
Claire Mathon – Portrait of a Lady on Fire (RUNNER UP)
Hoyte Van Hoytema – Ad Astra
Jorg Widmer – A Hidden Life
Roger Deakins – 1917 (WINNER)

BEST VISUAL EFFECTS
Ad Astra
Avengers: Endgame (RUNNER UP)
Alita: Battle Angel (WINNER)

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION
Barbara Lin – Once Upon a Time in Hollywood (WINNER)
Kevin Constant, Christa Munro – Alison Sadler, David Scott and Gary Warsaw, Ad Astra (RUNNER UP)

Simon Elsley, Elaine Kusmishko – Rod McLean, Niall Moroney, Stephen Swain and Robert Voyset, 1917

BEST SCORE
Daniel Lopatin – Uncut Gems (WINNER)
Hildur Guðnadóttir – Joker
Max Richter – Ad Astra
Randy Newman – Marriage Story
Thomas Newman – 1917

BEST DOCUMENTARY
American Factory
Apollo 11 (WINNER)
Honeyland (RUNNER UP)

The Biggest Little Farm

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Long Day’s Journey Into Night
Pain and Glory
Parasite (RUNNER UP)
Portrait of a Lady on Fire (WINNER)

The Farewell               

BEST ANIMATED FILM
Frozen 2
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body (WINNER)
Toy Story 4 (RUNNER UP)
Weathering With You

BEST FIRST FILM
Booksmart
Honeyland (RUNNER UP)
Queen & Slim (WINNER)
The Last Black Man in San Francisco

BREAKOUT AWARD
Florence Pugh – MidsommarFighting With My Family and Little Women  (WINNER)
Honor Swinton Byrne – The Souvenir
Lulu Wang – The Farewell (RUNNER UP)
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

68,339FollowersFollow
5,381FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews