Thursday, December 8, 2022

The 2014 NBP Film Community Award Winners

By Matt Neglia 

As heard yesterday on the podcast, we announced the NBP Film Community Award Winners for 2014. For those who did not hear the winners read out loud on the show, we have provided a full list down below for you to check out.

We had over 1200 people contribute towards these final votes and we look forward to your participation on our upcoming 2016 retrospective which will start later this month! Thank you all for voting. Click below to see the winners and check out all of our retrospective reviews on our Patreon channel if you haven’t already.

BEST PICTURE
Birdman
Boyhood
Gone Girl (RUNNER UP)
The Grand Budapest Hotel
Interstellar
The Lego Movie
Nightcrawler
Selma
Snowpiercer
Whiplash (WINNER)

BEST DIRECTOR
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Damien Chazelle – Whiplash (RUNNER UP)
David Fincher – Gone Girl
Alejandro Gonzalez Inarritu – Birdman (WINNER)
Richard Linklater – Boyhood

BEST ENSEMBLE
Birdman (RUNNER UP)
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Selma
Snowpiercer

BEST ACTRESS
Marion Cotillard – Two Days, One Night (RUNNER UP)
Essie Davis – The Babadook
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl (WINNER)
Reese Witherspoon – Wild

BEST ACTOR
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler (WINNER)
Michael Keaton – Birdman (RUNNER UP)

David Oyelowo – Selma
Eddie Redmayne – The Theory Of Everything

BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette – Boyhood (WINNER)
Jessica Chastain – A Most Violent Year
Rene Russo – Nightcrawler
Emma Stone – Birdman (RUNNER UP)
Tilda Swinton – Snowpiercer

BEST SUPPORTING ACTOR
Steve Carell – Foxcatcher
Ethan Hawke – Boyhood (RUNNER UP)
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – Whiplash (WINNER)

BEST YOUTH PERFORMANCE
Ellar Coltrane – Boyhood (RUNNER UP)
Mackenzie Foy – Interstellar
Jaeden Martell – St. Vincent
Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Noah Wiseman – The Babadook

BEST VOICE PERFORMANCE
Will Arnett – The Lego Movie
Cate Blanchett – How to Train Your Dragon 2
Bradley Cooper – Guardians Of The Galaxy (RUNNER UP)
Chris Pratt – The Lego Movie
Andy Serkis – Dawn Of The Planet Of The Apes (WINNER)

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Riz Ahmed – Nightcrawler (WINNER)
Carrie Coon – Gone Girl (RUNNER UP)

Gugu Mbatha-Raw – Beyond The Lights
Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel
Jenny Slate – Obvious Child

BEST DEBUT DIRECTOR
Dan Gilroy – Nightcrawler (WINNER)
Jennifer Kent – The Babadook (RUNNER UP)

Gillian Robespierre – Obvious Child
Justin Simien – Dear White People
Chad Stahelski – John Wick

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Gone Girl (WINNER)
Guardians Of The Galaxy
Snowpiercer
Whiplash (RUNNER UP)
Wild

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Birdman (RUNNER UP)
Boyhood
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Interstellar
Nightcrawler

BEST CINEMATOGRAPHY
Birdman (WINNER)
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel (RUNNER UP)
Ida
The Immigrant

BEST FILM EDITING
Birdman
Edge Of Tomorrow
Gone Girl (RUNNER UP)
The Grand Budapest Hotel
Whiplash (WINNER)

BEST PRODUCTION DESIGN
Birdman
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Into The Woods
Interstellar
Snowpiercer (RUNNER UP)

BEST COSTUME DESIGN
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Guardians Of The Galaxy
Inherent Vice
Into The Woods
Snowpiercer (RUNNER UP)

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Guardians Of The Galaxy (RUNNER UP)
Into The Woods
Snowpiercer

BEST SOUND EDITING
American Sniper
Birdman
Edge Of Tomorrow
Interstellar (WINNER)
Snowpiercer (RUNNER UP)

BEST SOUND MIXING
American Sniper
Birdman
Guardians Of The Galaxy
Interstellar (RUNNER UP)
Whiplash (WINNER)

BEST VISUAL EFFECTS
Captain America: The Winter Soldier
Dawn Of The Planet Of The Apes (RUNNER UP)
Edge Of Tomorrow
Guardians Of The Galaxy
Interstellar (WINNER)

BEST ORIGINAL SCORE
Birdman
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel (RUNNER UP)
Interstellar (WINNER)
The Theory Of Everything

BEST ORIGINAL SONG
Begin Again – Lost Stars
Boyhood – Split the Difference
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 – Yellow Flicker Beat
The Lego Movie – Everything Is Awesome (RUNNER UP)
Selma – Glory (WINNER)

BEST ANIMATED FILM
Big Hero 6
How To Train Your Dragon 2 (RUNNER UP)
The Lego Movie (WINNER)
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Force Majeure (RUNNER UP)
Ida (WINNER)
Leviathan
Two Days, One Night
Wild Tales

BEST DOCUMENTARY FILM
Citizenfour (RUNNER UP)
Finding Vivian Maier
Jodorowsky’s Dune
Life Itself (WINNER)
The Salt of the Earth

BEST ACTION FILM
Captain America: The Winter Soldier
Edge Of Tomorrow (WINNER)
John Wick (RUNNER UP)
The Raid 2
X-Men: Days of Future Past

BEST COMEDY FILM
22 Jump Street
Birdman
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Guardians Of The Galaxy (RUNNER UP)
Inherent Vice

BEST SCIFI/HORROR FILM
The Babadook
Dawn Of The Planet Of The Apes
Interstellar (WINNER)
Snowpiercer (RUNNER UP)
Under the Skin

BEST OVERLOOKED FILM
Chef (RUNNER UP)
The Immigrant
Mommy (WINNER)
A Most Violent Year
Obvious Child

WINNER TALLY
The Grand Budapest Hotel – 7
Interstellar – 4
Whiplash – 4
Nightcrawler – 3
Birdman – 2
Gone Girl – 2
Boyhood – 1
Dawn Of The Planet Of The Apes – 1
Edge Of Tomorrow – 1
Ida – 1
The Lego Movie – 1
Life Itself – 1
Mommy – 1
Selma – 1
Snowpiercer

​You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

69,028FollowersFollow
5,391FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews