Saturday, October 1, 2022

The NBP Film Community Award Winners For The 2010s

By Matt Neglia 

As heard yesterday on the podcast, we announced the NBP Film Community Award Winners for the 2010s. For those who did not hear the winners read live on the show, we have provided a full list down below for you to check out.

We had over 1400 people contribute towards these final votes and we look forward to your participation on our upcoming 2014 retrospective which will begin next month! Thank you all for voting. Click below to see the winners.


​BEST PICTURE
12 Years A Slave
Arrival
Birdman
Boyhood
Call Me By Your Name
The Favourite
Get Out
Her
Inception
Inside Llewyn Davis
Lady Bird

La La Land (RUNNER UP)
Mad Max: Fury Road (3rd RUNNER UP)
The Master
Moonlight (2nd RUNNER UP)
Parasite (WINNER)
Roma
The Social Network (4th RUNNER UP)
Whiplash
The Wolf Of Wall Street

BEST ANIMATED FILM
Anomalisa
Coco
Frozen
How To Train Your Dragon
Inside Out (RUNNER UP)
Isle Of Dogs
The Lego Movie

Moana
Spider-Man: Into The Spider-Verse (WINNER)
Toy Story 3 (2nd RUNNER UP)
Wreck It Ralph
Your Name
Zootopia

BEST DOCUMENTARY FILM
13th
The Act Of Killing
Amy
Apollo 11
Citizenfour

Exit Through The Gift Shop
Free Solo (WINNER)
Jane
Life Itself
Minding The Gap
O.J. Made In America (2nd RUNNER UP)
Won’t You Be My Neighbor? (RUNNER UP)

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Amour
Burning
Cold War
The Handmaiden
The Hunt
Incendies

Parasite (WINNER)
Portrait Of A Lady On Fire (2nd RUNNER UP)

Roma (RUNNER UP)
A Separation
Shoplifters
Son Of Saul

BEST ACTION FILM
1917 (2nd RUNNER UP)
Avengers: Endgame (RUNNER UP)

Baby Driver
Drive
Dunkirk
Edge Of Tomorrow
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Mad Max: Fury Road (WINNER)
Mission Impossible: Fallout
The Raid: Redemption
Skyfall
Snowpiercer

BEST COMEDY FILM
21 Jump Street
The Big Sick

Birdman
Booksmart
Bridesmaids
Eighth Grade

The Favourite (2nd RUNNER UP)
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Lady Bird (RUNNER UP)
Ted
The Wolf Of Wall Street

BEST SCI-FI/HORROR FILM
Ad Astra
Annihilation

Arrival (2nd RUNNER UP)
Blade Runner 2049
Ex Machina
Get Out (RUNNER UP)
Gravity
Hereditary
Inception (WINNER)
The Lighthouse
Midsommar
Under The Skin
The Witch

BEST OVERLOOKED FILM
American Honey
Columbus
The Edge Of Seventeen
The End Of The Tour
Madeline’s Madeline
Margaret
The Place Beyond The Pines
The Rider
Short Term 12 (WINNER TIE)
Sing Street (2nd RUNNER UP)
Support The Girls
Suspiria (WINNER TIE)
Swiss Army Man
Waves
You Were Never Really Here (RUNNER UP)

BEST DIRECTOR
Paul Thomas Anderson – The Master
Damien Chazelle – La La Land (2nd RUNNER UP)
Alfonso Cuaron – Gravity
Alfonso Cuaron – Roma
David Fincher – The Social Network
Greta Gerwig – Lady Bird
Barry Jenkins – Moonlight
Bong Joon-Ho – Parasite (WINNER)
Sam Mendes – 1917
George Miller – Mad Max: Fury Road (RUNNER UP)
Christopher Nolan – Inception
Jordan Peele – Get Out
Martin Scorsese – The Wolf Of Wall Street
Denis Villeneuve – Arrival

BEST ENSEMBLE
American Hustle (2nd RUNNER UP)
Birdman
Bridesmaids
The Favourite

Knives Out (RUNNER UP)
Moonlight
Parasite (WINNER)
Spotlight
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Widows

BEST ACTRESS
Amy Adams – Arrival
Cate Blanchett – Blue Jasmine
Toni Collette – Hereditary (RUNNER UP)
Olivia Colman – The Favourite
Brie Larson – Room
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Lupita Nyong’o – Us
Rosamund Pike – Gone Girl (2nd RUNNER UP)
Natalie Portman – Black Swan (WINNER)
Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

BEST ACTOR
Casey Affleck – Manchester By The Sea (2nd RUNNER UP)
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name (RUNNER UP)

Bradley Cooper – A Star Is Born (WINNER)
Daniel Day-Lewis – Lincoln
Leonardo DiCaprio – The Wolf Of Wall Street
Adam Driver – Marriage Story
Michael Fassbender – Shame

Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Ethan Hawke – First Reformed
Michael Keaton – Birdman

Joaquin Phoenix – Joker
Joaquin Phoenix – The Master
Denzel Washington – Fences

BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette – Boyhood
Viola Davis – Fences (2nd RUNNER UP)
Anne Hathaway – Les Miserables
Allison Janney – 
I, Tonya
Regina King – If Beale Street Could Talk
Laurie Metcalf – Lady Bird (RUNNER UP)
Lupita Nyong’o – 12 Years A Slave (WINNER)

Emma Stone – The Favourite
Alicia Vikander – Ex Machina
Michelle Williams – Manchester By The Sea

BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali – Moonlight (RUNNER UP)
Christian Bale – The Fighter
Willem Dafoe – The Lighthouse (2nd RUNNER UP)
Michael Fassbender – 12 Years A Slave
Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?
Phillip Seymour Hoffman – The Master
Song Kang-ho – Parasite
Brad Pitt – Once Upon A Time In Hollywood
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
J.K. Simmons – Whiplash (WINNER)

BEST YOUTH PERFORMANCE
Ellar Coltrane – Boyhood
Elsie Fisher –
 Eighth Grade (2nd RUNNER UP)
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit (RUNNER UP)
Noah Jupe – Honey Boy
Dafne Keen – Logan
Thomasin Mckenzie – Leave No Trace
Brooklynn Prince – The Florida Project
Hailee Steinfeld – True Grit

Jacob Tremblay – Room (WINNER)
Quvenzhane Wallis – Beasts Of The Southern Wild

BEST VOICE PERFORMANCE
Will Arnett – The Lego Batman Movie
Josh Brolin – Avengers: Infinity War
Tom Hanks – Toy Story 3
Scarlett Johannsson – Her (WINNER)
Idina Menzel – Frozen

Shameik Moore – Spider-Man: Into The Spider-Verse
Tom Noonan – Anomalisa
Amy Poehler – Inside Out
Andy Serkis – War For The Planet Of The Apes (RUNNER UP)
Phyllis Smith – Inside Out
Ben Whishaw – Paddington 2 (2nd RUNNER UP)

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name (WINNER)
Lucas Hedges – Manchester By The Sea
Daniel Kaluuya – Get Out
Brie Larson – Short Term 12
Jennifer Lawrence – Winter’s Bone

Lupita Nyong’o – 12 Years A Slave (RUNNER UP)
Florence Pugh – Midsommar (2nd RUNNER UP)

Margot Robbie – The Wolf Of Wall Street
Jacob Tremblay – Room
Alicia Vikander – Ex Machina

BEST DEBUT DIRECTOR
​Ari Aster – Hereditary (2nd RUNNER UP)
Bo Burnham – Eighth Grade
Ryan Coogler – Fruitvale Station
Bradley Cooper –
 A Star Is Born (RUNNER UP)
Robert Eggers – The Witch
Alex Garland – Ex Machina
Dan Gilroy – Nightcrawler
Jordan Peele – Get Out (WINNER)
Olivia Wilde – Booksmart
Benh Zeitlin – Beasts Of The Southern Wild

BEST ADAPTED SCREENPLAY
12 Years A Slave
Arrival
Call Me By Your Name (RUNNER UP)
Gone Girl
Lincoln
Little Women
Moneyball
Moonlight (2nd RUNNER UP)
The Social Network (WINNER)
The Wolf Of Wall Street

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Birdman
The Favourite (2nd RUNNER UP)
Get Out
Her (RUNNER UP)
Inception
Knives Out
Manchester By The Sea
Marriage Story
Once Upon A Time In Hollywood
Parasite (WINNER)
Spotlight

BEST CINEMATOGRAPHY
1917 (RUNNER UP)
Arrival
Blade Runner 2049 (WINNER)
Birdman
Inception

La La Land (2nd RUNNER UP)
The Lighthouse
Mad Max: Fury Road
Moonlight
The Revenant
Roma
The Tree Of Life

BEST FILM EDITING
Arrival
Baby Driver
Dunkirk
Gravity
The Irishman
La La Land
Mad Max: Fury Road (WINNER)
Parasite (RUNNER UP)
The Social Network
Whiplash (2nd RUNNER UP)

BEST PRODUCTION DESIGN
Blade Runner 2049
The Favourite
The Grand Budapest Hotel (WINNER)
Her

Inception
La La Land
Mad Max: Fury Road (WINNER)
Once Upon A Time In Hollywood
Parasite (2nd RUNNER UP)
Roma
The Shape Of Water

BEST COSTUME DESIGN
Black Panther (WINNER)
Carol
The Favourite
The Grand Budapest Hotel (2nd RUNNER UP)
The Great Gatsby
Jackie
Little Women
Mad Max: Fury Road
Phantom Thread (RUNNER UP)
The Shape Of Water

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Bombshell
Border
Dallas Buyers Club
Darkest Hour
The Grand Budapest Hotel 
(RUNNER UP)
Guardians Of The Galaxy (2nd RUNNER UP)
Les Miserables
Mad Max: Fury Road (WINNER)
The Revenant
Vice

BEST SOUND MIXING
1917
Arrival
Baby Driver (2nd RUNNER UP TIE)
Dunkirk
First Man
Gravity
Inception

La La Land (2nd RUNNER UP TIE)
Mad Max: Fury Road (WINNER)
Whiplash (RUNNER UP)

BEST SOUND EDITING
1917
Arrival (2nd RUNNER UP)
Dunkirk
First Man
Ford v Ferrari
Gravity
Inception

Interstellar
Mad Max: Fury Road (WINNER)
A Quiet Place (RUNNER UP)

BEST VISUAL EFFECTS
1917
Blade Runner 2049 (WINNER)
First Man
Gravity (RUNNER UP)
Ex Machina
Inception
Interstellar (2nd RUNNER UP)
​Life Of Pi
Mad Max: Fury Road
War For The Planet Of The Apes

BEST ORIGINAL SCORE
1917
Carol
The Grand Budapest Hotel
Gravity
The Hateful Eight
If Beale Street Could Talk 
(2nd RUNNER UP)
Inception
Interstellar
La La Land (WINNER)
Mad Max: Fury Road
Phantom Thread
The Social Network (RUNNER UP)

BEST ORIGINAL SONG
Call Me By Your Name – “Mystery Of Love” (RUNNER UP)
Coco – “Remember Me”
Frozen – “Let It Go”
The Greatest Showman – “This Is Me”
Inside Llewyn Davis – “Please Mr. Kennedy”

La La Land – “City Of Stars”
Moana – “How Far Will I Go?”
Selma – “Glory”

Skyfall – “Skyfall” (2nd RUNNER UP)
A Star Is Born
 – “Shallow” (WINNER)

​The NBP Film Community Award Winners for the 2010s announcement on the podcast starts at 34:34 if you want to hear our reactions to the winners below.


​You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

65,557FollowersFollow
5,306FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews