Thursday, October 6, 2022

​The 2020 Online Film & Television Association (OFTA) Winners

By Matt Neglia

The Online Film & Television Association (OFTA) have announced their winners representing the best in film for 2020.

Click below to see the winners.


BEST PICTURE
Da 5 Bloods
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari (WINNER)
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman (RUNNER UP)
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

BEST ANIMATED PICTURE
The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul (WINNER)
Wolfwalkers 
(RUNNER UP)

BEST ACTOR
Riz Ahmed – Sound of Metal (RUNNER UP)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)

Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland (RUNNER UP)
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (WINNER)
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal (RUNNER UP)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (RUNNER UP)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari (WINNER)

BEST YOUTH PERFORMANCE
Ella Jay Basco – Birds of Prey
Millie Bobby Brown – Enola Holmes
Alexis Chikaeze – Miss Juneteenth
Alan Kim – Minari (WINNER)
Helena Zengel – News of the World 
(RUNNER UP)

BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE: MALE
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami (WINNER)
Bo Burnham – Promising Young Woman
Alan Kim – Minari
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal (RUNNER UP)

BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE: FEMALE
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (WINNER)
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday 
(RUNNER UP)
Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

BEST VOICE-OVER PERFORMANCE
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul (WINNER)
Tom Holland – Onward
Honor Kneafsey – Wolfwalkers (RUNNER UP)
Eva Whittaker – Wolfwalkers

BEST ENSEMBLE
Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami (WINNER)
The Trial of the Chicago 7 
(RUNNER UP)

BEST CASTING
Da 5 Bloods
Minari
One Night in Miami (RUNNER UP)
Promising Young Woman (WINNER)

The Trial of the Chicago 7

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (RUNNER UP)
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Chloé Zhao – Nomadland (WINNER)

BEST FEATURE DEBUT
Kitty Green – The Assistant
Regina King – One Night in Miami
Emerald Fennell – Promising Young Woman (WINNER)
Darius Marder – Sound of Metal 
(RUNNER UP)
Florian Zeller – The Father

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Mank
Minari (RUNNER UP)
Promising Young Woman (WINNER)

Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Father
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland (WINNER)
One Night in Miami 
(RUNNER UP)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round (RUNNER UP)
Bacurau
Collective
La Llorona
Minari (WINNER)

BEST DOCUMENTARY
All In: The Fight for Democracy
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead (RUNNER UP)
Time (WINNER)

BEST ORIGINAL SCORE
Mank
Minari (RUNNER UP)
News of the World
Soul (WINNER)
Tenet

BEST ORIGINAL SONG
Wuhan Flu – Borat Subsequent Moviefilm
Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (RUNNER UP)
Poverty Porn – The Forty-Year-Old Version
Fight for You – Judas and the Black Messiah
Speak Now – One Night in Miami (WINNER)

BEST ADAPTED SONG
Reflection – Mulan
A Change Is Gonna Come – One Night in Miami (RUNNER UP)
Toxic – Promising Young Woman (WINNER)

It’s All Right – Soul
Strange Fruit – The United States vs. Billie Holiday

BEST FILM EDITING
Mank
Nomadland (RUNNER UP)
Sound of Metal (WINNER)

Tenet
The Trial of the Chicago 7

BEST CINEMATOGRAPHY
Da 5 Bloods
Mank (RUNNER UP)
Minari
Nomadland (WINNER)
Tenet

BEST PRODUCTION DESIGN
Emma.
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank (WINNER)
Promising Young Woman 
(RUNNER UP)
Tenet

BEST COSTUME DESIGN
Birds of Prey
Emma. (RUNNER UP)
Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)

Mank
Promising Young Woman

BEST MAKEUP AND HAIR
Birds of Prey (WINNER)
Emma.
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom (RUNNER UP)
Promising Young Woman

BEST SOUND
The Invisible Man
Mank
Soul
Sound of Metal (WINNER)
Tenet 
(RUNNER UP)

BEST SOUND EFFECTS
Greyhound
The Invisible Man (RUNNER UP)
Soul
Sound of Metal (WINNER)
Tenet

BEST VISUAL EFFECTS
Birds of Prey
The Invisible Man (WINNER)
Mank
The Midnight Sky
Tenet (RUNNER UP)

BEST STUNT COORDINATION
Birds of Prey (RUNNER UP)
The Invisible Man
Mulan
Tenet (WINNER)
Wonder Woman 1984

BEST TITLES SEQUENCE
Birds of Prey (Closing)
Da 5 Bloods (Closing)
I’m Thinking of Ending Things (Closing)
The Invisible Man (Opening) (RUNNER UP)
Promising Young Woman (Opening) (WINNER)

MOST CINEMATIC MOMENT
Another Round – The dance
Birds of Prey – Harley Quinn in the Police Station
Borat Subsequent Moviefilm – Rudy Giuliani
The Invisible Man – The knife at the table scene (RUNNER UP)
Promising Young Woman – Cassie’s plan comes together (WINNER)

BEST MOVIE TRAILER
Birds of Prey (Trailer #1)
The Invisible Man (Trailer #1)
Judas and the Black Messiah
Promising Young Woman (Trailer #1) (WINNER)
Tenet (Trailer #1) (RUNNER UP)

BEST MOVIE POSTER
Birds of Prey (Poster #1)
Birds of Prey (Poster #2)
Da 5 Bloods (Poster #1) (RUNNER UP)
Mank (Poster #1)
Promising Young Woman (Poster #1) (WINNER)

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

65,815FollowersFollow
5,316FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews