Monday, November 28, 2022

The 2020 Online Film Critics Society (OFCS) Nominations

By Matt Neglia 

The Online Film Critics Society (OFCS) have announced their nominations representing the best in film for 2020. The winners will be announced January 25th 2021.

​Click below to see the nominations.


Best Picture
Da 5 Bloods
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature
Onward
Over the Moon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Spike Lee – Da 5 Bloods
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay
Da 5 Bloods – Danny Bilson, Paul Demeo, Kevin Willmott & Spike Lee
Minari – Lee Isaac Chung
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman
Promising Young Woman – Emerald Fennell
The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay
First Cow – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman
Ma Rainey’s Black Bottom – Ruben Santiago-Hudson
Nomadland – Chloé Zhao
One Night in Miami – Kemp Powers

Best Editing
Da 5 Bloods – Adam Gough
Mank – Kirk Baxter
Nomadland – Chloé Zhao
Tenet – Jennifer Lame
The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best Cinematography
Da 5 Bloods – Newton Thomas Sigel
First Cow – Christopher Blauvelt
Mank – Erik Messerschmidt
Nomadland – Joshua James Richards
Tenet – Hoyte Van Hoytema

Best Original Score
Da 5 Bloods – Terence Blanchard
Mank – Trent Reznor & Atticus Ross
Minari – Emile Mosseri
Soul – Trent Reznor & Atticus Ross
Tenet – Ludwig Goransson

Best Debut Feature
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Film Not in the English Language
Another Round (Denmark)
Bacurau (Brazil)
Collective (Romania)
La Llorona (Guatemala)
Minari (United States)

Best Documentary
Boys State
Collective
Dick Johnson Is Dead
The Painter and the Thief
Time

Technical Achievement Awards
To Be Announced

Lifetime Achievement Awards
To Be Announced

Special Achievement Awards
To Be Announced

Non-U.S. Releases
To Be Announced

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

68,333FollowersFollow
5,380FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews