Tuesday, November 29, 2022

The 2017 NBP Film Community Awards Nominations – You Choose The Winners!

By Matt Neglia

As announced on Episode 76 of the Podcast yesterday, the nominations for the first ever NBP Film Community Awards representing the best in film for 2017 and voted on by YOU the fans of Next Best Picture were revealed.

The full list of nominations are listed below along with the link which will take you to the form to fill out your ballot. Voting officially begins now and will run until February 17th 2018 with the winners being revealed the next day on Episode 78 of the Next Best Picture Podcast.

Congratulations on your nominations and thank you! Happy voting!

​CLICK HERE TO VOTE ON THE 2017 FILM COMMUNITY AWARDS

***Voting ends on February 17th 2018***


​BEST PICTURE

Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

WORST PICTURE
Baywatch
The Circle
The Emoji Movie
Fifty Shades Darker
Justice League

mother!
The Mummy
Pirates Of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales
The Snowman
Transformers: The Last Knight

BEST ANIMATED FILM
The Breadwinner
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent
Your Name

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM: Beats Per Minute
First They Killed My Father
Loveless
Raw
The Square

BEST DOCUMENTARY FILM
City Of Ghosts
Faces Places
Icarus
Jane
Strong Isalnd

BEST ACTION FILM
Baby Driver
Dunkirk
Logan
Star Wars: The Last Jedi
Wonder Woman

BEST COMEDY FILM
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST SCIFI/HORROR FILM
Blade Runner 2049
Get Out
IT
mother!
The Shape Of Water

BEST OVERLOOKED FILM
Columbus
A Ghost Story
Good Time
The Killing Of A Sacred Deer
Wind River

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape Of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

BEST ENSEMBLE
Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour

BEST ACTRESS
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Jennifer Lawrence – mother!
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Richard Jenkins – The Shape Of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

BEST YOUTH PERFORMANCE
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – IT
Brooklynn Prince – The Florida Project
Ahn Seo-Hyun – Okja
Jacob Tremblay – Wonder

BEST VOICEOVER PERFORMANCE
Will Arnett – The LEGO Batman Movie
Zach Galifianakis – The LEGO Batman Movie
Anthony Gonzalez – Coco
Gael Garcia Bernal – Coco
Andy Serkis – War For The Planet Of The Apes

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name
Daniel Kaluuya – Get Out
Dafne Keen – Logan
Barry Keoghan – The Killing Of A Sacred Deer
Brooklynn Prince – The Florida Project

BEST DEBUT DIRECTOR
Kogonada – Columbus
William Oldroyd – Lady Macbeth
Jordan Peele – Get Out
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Matt Spicer – Ingrid Goes West

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Molly’s Game
Mudbound

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY
Blade Runner 2049
Call Me By Your Name
Dunkirk
Mudbound
The Shape Of Water

BEST FILM EDITING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Get Out
The Shape Of Water

BEST PRODUCTION DESIGN
Beauty And The Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape Of Water

BEST COSTUME DESIGN
Beauty And The Beast
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape Of Water
Wonder Woman

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Darkest Hour
Guardians Of The Galaxy Vol. 2
I, Tonya
Logan
The Shape Of Water

BEST SOUND MIXING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND EDITING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet Of The Apes

BEST ORIGINAL SCORE
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape Of Water

BEST ORIGINAL SONG
Evermore – Beauty And The Beast
Mystery Of Love – Call Me By Your Name
Visions Of Gideon – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Mighty River – Mudbound

Nomination Tally
The Shape Of Water – 16
Blade Runner 2049 – 11
Dunkirk – 10
Get Out – 9
Call Me By Your Name – 8
Lady Bird – 7
I, Tonya – 6
Phantom Thread – 6
Logan – 5
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – 5
Baby Driver – 4
Coco – 4
The Florida Project – 4
Mudbound – 4
Star Wars: The Last Jedi – 4
Beauty And The Beast – 3
The Big Sick – 3
Darkest Hour – 3
The Disaster Artist – 3
The LEGO Batman Movie – 3
mother! – 3
Columbus – 2
Girls Trip – 2
IT – 2
The Killing Of A Sacred Deer – 2
War For The Planet Of The Apes – 2
Wonder Woman – 2

​CLICK HERE TO VOTE ON THE 2017 FILM COMMUNITY AWARDS

​You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

68,392FollowersFollow
5,382FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews