Sunday, June 16, 2024

Recapping The 72nd Creative Arts Emmy Awards

Well, that was a one-of-a-kind Emmys.

As one would expect during the pandemic, the 2020 Creative Arts Emmys were awarded virtually this year, with host Nicole Byer, an Emmy nominee herself for hosting the reality show “Nailed It!,” introducing presenters from outside the Television Academy building in North Hollywood, CA.


What was very different this year was that the ceremony was stretched over five nights, with a different genre being spotlighted each evening — Reality & Non-Fiction series on Monday, Variety shows on Tuesday, Scripted broadcasts on Wednesday and Thursday, and everything else on Saturday. Presenters appeared either from the Academy sidewalk or from their own homes to announce the nominees. A slide would then appear to announce the winner, followed by a pre-taped acceptance speech from the lucky recipient(s).

With the exception of when a wrong winner was called on Saturday, the whole thing worked smoothly and economically, without the time-consuming opening monologue or those endless walks to the stage by winners. Each night was wham-bam, and before you knew it, dozens of Emmys had been given out in what seemed like no time at all.

​To no one’s surprise, the big winners on the tech-side were the favorite for limited series, HBO’s “Watchmen,” and the surprise “Star Wars” entry from Disney+, “The Mandalorian,” which each won seven Emmys this week, with potentially more to come on Sunday.

Still, two of the week’s most interesting stories came from two veteran series: “Saturday Night Live,” about to begin its 46th season, won six more awards, bringing its career Emmy wins to 83, including Eddie Murphy’s first (!) Emmy ever and Maya Rudolph’s second Emmy this week, this time for playing Kamala Harris. And “RuPaul’s Drag Race,” which just finished its 12th year, won five more Creative Arts Emmys this week, including a record-breaking fifth consecutive victory as Outstanding Reality Competition Host for RuPaul Charles, passing the long-time record held by Jeff Probst of “Survivor.”

Murphy and Rudolph were two of the four winners for Guest Acting and were joined on the drama side by Ron Cephas Jones, who took his second Emmy for “This Is Us,” as well as “Succession’s” Cherry Jones, who earned her third career Emmy.

If you’re wondering what happened to the Drama and Comedy Series favorites, HBO’s “Succession” and Pop TV’s “Schitt’s Creek,” in their low number of Creative Arts wins, most of their nominations have come from tonight’s glamorous above-the-line categories. But each show won the predictive Casting award this week, so I suspect both series will do just fine at winning the big prizes, which will be handed out during the Primetime Emmy Awards tonight, starting at 8pm ET/ 5pm PT on ABC. Till then, we’ll just have to wait.

Check out our predictions for tonight’s Primetime Emmy Awards here and keep scrolling to see the full list of winners from this week’s 72nd Creative Arts Emmy Awards.

Saturday, September 19th

Outstanding Animated Program
Big Mouth (Netflix)
Bob’s Burgers (Fox)
BoJack Horseman (Netflix)
Rick and Morty (Adult Swim) (WINNER)
The Simpsons (Fox)

Outstanding Casting for Limited Series, Movie or Special
Mrs. America (FX Networks)
Normal People (Hulu)
Unbelievable (Netflix)
Unorthodox (Netflix)
Watchmen (HBO) (WINNER)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
Adam Driver, Saturday Night Live (NBC)
Luke Kirby as Lenny Bruce, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
Eddie Murphy, Saturday Night Live (NBC) (WINNER)
Dev Patel, Modern Love (Amazon Prime Video)
Brad Pitt, Saturday Night Live (NBC)
Fred Willard, Modern Family (ABC)

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
The Cave (National Geographic) (WINNER)
Chasing The Moon (American Experience) (PBS)
Moonlight Sonata: Deafness In Three Movements (HBO)
One Child Nation (PBS)

Outstanding Host for a Reality or Competition Program
Nick Offerman and Amy Poehler, Making It (NBC)
Nicole Byer, Nailed It! (Netflix)
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness, Queer Eye(Netflix)
RuPaul, RuPaul’s Drag Race (VH1) (WINNER)
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, Kevin O’Leary, Shark Tank (ABC)
Padma Lakshmi, Tom Colicchio, Top Chef (Bravo)

Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
American Horror Story: 1984 (FX Networks)
Catherine The Great (HBO)
Devs (FX Networks)
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Watchmen (HBO) (WINNER)

Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic)
Big Little Lies (HBO)
Euphoria (HBO) (WINNER)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Ozark (Netflix)
The Politician (Netflix)
Schitt’s Creek (Pop TV)

Outstanding Contemporary Costumes
Black-ish (ABC)
Euphoria (HBO)
Grace And Frankie (Netflix)
Killing Eve (BBC America)
The Politician (Netflix)
Schitt’s Creek (Pop TV) (WINNER)
Unorthodox (Netflix)

Outstanding Period and/or Character Hairstyling
The Crown (Netflix)
Hollywood (Netflix) (WINNER)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
Pose (FX Networks)
Star Trek: Picard (CBS All Access)

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize For American Humor (PBS)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix) (WINNER)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill (Netflix)
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch (Netflix)
Tiffany Haddish: Black Mitzvah (Netflix)

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Mandalorian (Disney+) (WINNER)
Ozark (Netflix)
Succession (HBO)

Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming
The Oscars (ABC)
Savage X Fenty Show (Amazon Prime Video)
So You Think You Can Dance (FOX)
So You Think You Can Dance (FOX) (WINNER)
World Of Dance (NBC)

Outstanding Main Title Design
Abstract: The Art Of Design (Netflix)
Carnival Row (Amazon Prime Video)
Godfather Of Harlem (EPIX) (WINNER)
The Morning Show (Apple TV+)
The Politician (Netflix)
Watchmen (HBO)
Westworld (HBO)

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show (HBO)
Bette Midler, The Politician (Netflix)
Maya Rudolph, The Good Place (NBC)
Maya Rudolph, Saturday Night Live (NBC) (WINNER)
Wanda Sykes, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live (NBC)

Outstanding Unstructured Reality Program
Amy Schumer Learns To Cook: Lunch Break And Pasta Night (Food Network)
Cheer (Netflix) (WINNER)
Kevin Hart: Don’t F**k This Up (Netflix)
RuPaul’s Drag Race: Untucked (VH1)
We’re Here (HBO)

Outstanding Children’s Program
Jim Henson’s The Dark Crystal: Age Of Resistance (Netflix) (WINNER TIE)
Star Wars Resistance (Disney Channel)
We Are The Dream: The Kids Of The Oakland MLK Oratorical Fest (HBO) (WINNER TIE)

Outstanding Commercial
Bounce – Apple AirPods
Before Alexa – Amazon
Groundhog Day – Jeep (Fiat Chrysler Automobiles|FCA)
The Look – P&G
Back-to-School Essentials – Sandy Hook Promise (WINNER)

Outstanding Cinematography for a Single Camera Series (One Hour)
The Crown (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video) (WINNER)
Mindhunter (Netflix)
Ozark (Netflix)
Ozark (Netflix)
Tales From The Loop (Amazon Prime Video)
Westworld (HBO)

Outstanding Directing for a Variety Special
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix) (WINNER)
62nd Grammy Awards (CBS)
Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” and “Good Times” (ABC)
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira (FOX)
73rd Annual Tony Awards (CBS)

Outstanding Single Camera Picture Editing for a Comedy Series
Curb Your Enthusiasm (HBO)
Insecure (HBO) (WINNER)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
Schitt’s Creek (Pop TV)
Schitt’s Creek (Pop TV)
What We Do In The Shadows (FX Networks)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Jason Bateman, The Outsider (HBO)
James Cromwell, Succession (HBO)
Giancarlo Esposito, The Mandalorian (Disney+)
Ron Cephas Jones, This Is Us (NBC) (WINNER)
Andrew Scott, Black Mirror (Netflix)
Martin Short, The Morning Show (Apple TV+)

Outstanding Writing for a Variety Special
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix) (WINNER)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch (Netflix)
Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)
Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)

Outstanding Lighting Design and Direction for a Variety Series
America’s Got Talent (NBC)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Saturday Night Live (NBC) (WINNER)
So You Think You Can Dance (Fox)
The Voice (NBC)

Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Series (One Hour or more)
The Crown (Netflix) (WINNER)
Hollywood (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
Watchmen (HBO)
Westworld (HBO)

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
Better Call Saul (AMC)
Ozark (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video) (WINNER)
Star Trek: Picard (CBS All Access)
Stranger Things (Netflix)
Westworld (HBO)

Outstanding Stunt Coordination for a Drama, Limited Series or Movie
The Blacklist (NBC)
The Mandalorian (Disney+) (WINNER)
The Rookie (ABC)
Stranger Things (Netflix)
S.W.A.T. (CBS)

Outstanding Television Movie
American Son (Netflix)
Bad Education (HBO) (WINNER)
Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones (Netflix)
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend (Netflix)

Outstanding Interactive Extension of a Linear Program
Mr. Robot (USA Network) (WINNER)
Stranger Things (Netflix)
Westworld (HBO)

Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Laverne Cox, Orange Is The New Black (Netflix)
Cherry Jones, Succession (HBO) (WINNER)
Phylicia Rashad, This Is Us (NBC)
Cicely Tyson, How To Get Away With Murder (ABC)
Harriet Walter, Succession (HBO)

Outstanding Documentary or Non Fiction Series
American Masters (PBS)
Hillary (Hulu)
The Last Dance (ESPN) (WINNER)
McMillion$ (HBO)
Tiger King: Murder, Mayhem And Madness (Netflix)

Thursday, September 17th

Outstanding Character Voice-Over Performance
Hank Azaria, The Simpsons (Fox)
Nancy Cartwright, The Simpsons (Fox)
Leslie Odom Jr., Central Park (Apple TV+)
Maya Rudolph, Big Mouth (Netflix) (WINNER)
Wanda Sykes, Crank Yankers (Comedy Central)
Taika Waititi, The Mandalorian (Disney+)

Outstanding Derivative Interactive Program
Big Mouth Guide To Life (Netflix) (WINNER)
Doctor Who: The Runaway (BBC America)

Outstanding Original Interactive Program
The Messy Truth VR Experience (RYOT) (WINNER)
Rebuilding Notre Dame (TARGO)
When We Stayed Home (TARGO)

Outstanding Short Form Animated Program
Forky Asks A Question: What Is Love? (Disney+) (WINNER)
Robot Chicken: Santa’s Dead (Spoiler Alert) Holiday Murder Thing Special (Adult Swim)
Steven Universe Future: Fragments (Cartoon Network)

Outstanding Short Form Comedy Or Drama Series
Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics With Kim Wexler (AMC) (WINNER)
The Good Place Presents: The Selection (NBC)
Most Dangerous Game (Quibi)
Reno 911! (Quibi)
Star Trek: Short Treks (CBS All Access)

Outstanding Actor In A Short Form Comedy Or Drama Series
Mamoudou Athie, Oh Jerome, No (FX)
Laurence Fishburne, #FreeRayshawn (Quibi) (WINNER)
Corey Hawkins, Survive (Quibi)
Sephan James, #FreeRayshawn (Quibi)
Christoph Waltz, Most Dangerous Game (Quibi)

Outstanding Actress In A Short Form Comedy Or Drama Series
Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn (Quibi) (WINNER)
Anna Kendrick, Dummy (Quibi)
Kerri Kenney-Silver, Reno 911! (Quibi)
Kaitin Olson, Flipped (Quibi)
Rain Valdez, Razor Tongue (YouTube)

Outstanding Casting For A Comedy Series
Curb Your Enthusiasm (HBO)
Dead To Me (Netflix)
Insecure (HBO)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
Schitt’s Creek (Pop TV) (WINNER)
What We Do In The Shadows (FX)

Outstanding Casting For A Drama Series
Big Little Lies (HBO)
The Crown (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Killing Eve (BBC America)
Ozark (Netflix)
Succession (HBO) (WINNER)

Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score)
Hollywood (Netflix)
Little Fires Everywhere (Hulu)
Mrs. America (FX)
Unorthodox (Netflix)
Watchmen (HBO) (WINNER)

Outstanding Music Supervision
Better Call Saul (AMC)
Euphoria (HBO)
Insecure (HBO)
Killing Eve (BBC America)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video) (WINNER)
Stranger Things (Netflix)
Watchmen (HBO)

Outstanding Original Main Title Theme Music
Carnival Row (Amazon Prime Video)
Defending Jacob (Apple TV+)
Hollywood (Netflix) (WINNER)
Unorthodox (Netflix)
Why We Hate (Discovery Channel)
Wu-Tang: An American Saga (Hulu)

Outstanding Original Music And Lyrics
The Black Godfather (Netflix)
Euphoria (HBO) (WINNER)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Little Fires Everywhere (Hulu)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Video)
This Is Us (NBC)
Watchmen (HBO)

Outstanding Stunt Coordinator For A Comedy Or Variety Program
Ballers (HBO)
Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Henry Danger (Nickelodeon)
Shameless (Showtime) (WINNER)
Space Force (Netflix)


Wednesday, September 16th

Outstanding Special Visual Effects
Lost In Space, “Ninety-Seven” (Netflix)
The Mandalorian, “Chapter 2: The Child” (Disney+) (WINNER)
Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)
Watchmen, “See How They Fly” (HBO)
Westworld, “Crisis Theory” (HBO)

Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role
Devs, “Episode 8” (FX on Hulu)
The Handmaid’s Tale, “Household” (Hulu)
Tales From The Loop, “Loop” (Amazon Prime Video)
Tom Clancy’s Jack Ryan, “Strongman” (Amazon Prime Video)
Vikings, “The Best Laid Plans” (History) (WINNER)

Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie
Defending Jacob, “After” (Apple TV Plus)
Devs, “Episode 7” (FX on Hulu)
The Plot Against America, “Part 1” (HBO)
Watchmen, “Little Fear of Lighting” (HBO)
Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO) (WINNER)

Outstanding Cinematography for a Multi-camera Series
Bob Hearts Abishola, “Ice Cream For Breakfast” (CBS)
Family Reunion, “Remember Black Elvis?” (Netflix)
The Ranch, “It Ain’t My Fault” (Netflix) (WINNER)
Will & Grace, “Accidentally On Porpoise” (NBC)

Outstanding Cinematography for a Single-camera Series (Half-hour)
The End Of The F***ing World, “Episode 2” (Netflix)
Homecoming, “Giant” (Amazon Prime Video)
Insecure, “Lowkey Happy” (HBO)
Insecure, “Lowkey Lost” (HBO)
The Mandalorian, “Chapter 7: The Reckoning” (Disney+) (WINNER)

Outstanding Contemporary Hairstyling
Black-ish, “Hair Day” (ABC) (WINNER)
Grace And Frankie, “The Laughing Stock” (Netflix)
The Handmaid’s Tale, “Liars” (Hulu)
The Politician, “Pilot” (Netflix)
Schitt’s Creek, “Happy Ending” (Pop TV)
This Is Us, “Strangers: Part Two” (NBC)

Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-prosthetic)
American Horror Story: 1984, “The Lady In White” (FX)
Hollywood, “Outlaws” (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage” (Amazon Prime Video) (WINNER)
Pose, “Acting Up” (FX)
Star Trek: Picard, “Stardust City Rag” (CBS All Access)

Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
American Horror Story: 1984, “True Killers” (FX)
Hollywood, “Jump” (Netflix)
The Mandalorian, “Chapter 6: The Prisoner” (Disney+)
Pose, “Love’s In Need Of Love Today” (FX)
Star Trek: Picard, “Absolute Candor” (CBS All Access) (WINNER)
Westworld, “Crisis Theory” (HBO)

Outstanding Fantasy/Sci-fi Costumes
Carnival Row, “Aisling” (Amazon Prime Video)
The Handmaid’s Tale, “Household” (Hulu)
The Mandalorian, “Chapter 3: The Sin” (Disney+)
Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice” (HBO) (WINNER)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

Outstanding Period Costumes
The Crown, “Cri De Coeur” (Netflix) (WINNER)
Hollywood, “A Hollywood Ending” (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage” (Amazon Prime Video)
Mrs. America, “Shirley” (FX on Hulu)
Pose, “Acting Up” (FX)

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
The Conners, “Slappy Holidays” (ABC)
One Day At A Time, “Boundaries” (Pop TV) (WINNER)
Will & Grace, “We Love Lucy” (NBC)
Will & Grace, “What A Dump” (NBC)

Outstanding Single-camera Picture Editing for a Drama Series
The Mandalorian, “Chapter 2: The Child” (Disney+)
The Mandalorian, “Chapter 4: Sanctuary” (Disney+)
The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption” (Disney+)
Ozark, “Fire Pink” (Netflix)
Ozark, “Wartime” (Netflix)
Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)
Succession, “DC” (HBO)
Succession, “This Is Not For Tears” (HBO) (WINNER)

Outstanding Single-camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Mrs. America, “Phyllis” (FX on Hulu)
Watchmen, “A God Walks In To Abar” (HBO) (WINNER)
Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice” (HBO)
Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
The Mandalorian, “Chapter 2: The Child” (Disney+)
Modern Family, “Finale Part 1” (ABC)
The Ranch, “Fadeaway” (Netflix)
Schitt’s Creek, “Happy Ending” (Pop TV)
Space Force, “Save Epsilon 6!” (Netflix)

Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie
American Horror Story: 1984, “Camp Redwood” (FX)
Devs, “Episode 3” (FX on Hulu)
El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Hollywood, “Hooray For Hollywood” (Netflix)
Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO) (WINNER)

Outstanding Sound Editing for a Comedy Or Drama Series (One Hour)
Better Call Saul, “Bagman” (AMC)
The Boys, “The Name Of The Game” (Amazon Prime Video)
The Crown, “Aberfan” (Netflix)
Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Part 2” (CBS All Access)
Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix) (WINNER)
Westworld, “Parce Domine” (HBO)

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
GLOW, “The Libertines” (Netflix)
The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian” (Disney+) (WINNER)
Silicon Valley, “Exit Event” (HBO)
Space Force, “The Launch” (Netflix)
What We Do In The Shadows, “The Return” (FX)

Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour)
GLOW, “Up, Up, Up” (Netflix)
The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian” (Disney+) (WINNER)
Space Force, “The Lauch” (Netflix)
What We Do In The Shadows, “Resurrection,” “Collaboration,” “Witches” (FX)
Will & Grace, “We Love Lucy” (NBC)

Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More)
Big Little Lies, “What Have They Done?,” The Bad Mother,” I Want To Know” (HBO)
The Handmaid’s Tale, “Household” (Hulu) (WINNER)
Killing Eve, “Are You From Pinner?” (BBC America)
The Morning Show, “In The Dark Night Of The Soul It’s Always 3:30 In The Morning”
(Apple TV+)
Ozark, “Wartime” (Netflix)
Succession, “This Is Not For Tears” (HBO)


Tuesday, September 15th

Outstanding Variety Sketch Series
A Black Lady Sketch Show (HBO)
Drunk History (Comedy Central)
Saturday Night Live (NBC) (WINNER)

Outstanding Variety Special (Live)
77th Annual Golden Globe Awards (NBC)
Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times” (ABC) (WINNER)
The Oscars (ABC)
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira (Fox)
73rd Annual Tony Awards (CBS)

Outstanding Music Direction
The Kennedy Center Honors (CBS) (WINNER)
Let’s Go Crazy: The Grammy Salute To Prince (CBS)
The Oscars (ABC)
Saturday Night Live (NBC)
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira (Fox)

Outstanding Short Form Variety Series
Between Two Ferns With Zach Galifianakis: The Movie, Sorta Uncut Interviews (Netflix)
Beeing At Home With Samantha Bee (TBS)
Carpool Karaoke: The Series (Apple TV+) (WINNER)
Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues (YouTube)
The Randy Rainbow Show (YouTube)

Outstanding Costumes For A Variety, Nonfiction Or Reality Program
Dancing With the Stars (ABC)
Drunk History (Comedy Central)
The Masked Singer (Fox) (WINNER)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Saturday Night Live (NBC)

Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction Or Reality Program (Non-Prosthetic)
Dancing With The Stars (ABC)
RuPaul’s Drag Race (VH1) (WINNER)
The Little Mermaid Live! (ABC)
The Oscars (ABC)
The Voice (NBC)

Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction Or Reality Program
A Celebration Of The Music From Coco (ABC)
Dancing with the Stars (ABC)
The Oscars (ABC)
RuPaul’s Drag Race (VH1) (WINNER)
The Voice (NBC)

Outstanding Writing For A Variety Series
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
Full Frontal With Samantha Bee (TBS)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO) (WINNER)
Late Night With Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Outstanding Directing For A Variety Series
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)
Saturday Night Live (NBC) (WINNER)
Tiffany Haddish Presents: They Ready (Netflix)

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special
62nd Grammy Awards (CBS)
The Kennedy Center Honors (CBS)
The Oscars (ABC)
Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira (Fox) (WINNER)
73rd Annual Tony Awards (CBS)

Outstanding Picture Editing For Variety Programming
The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize For American Humor (PBS)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO) (WINNER)

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special
62nd Grammy Awards (CBS)
The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
The Oscars (ABC) (WINNER)

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special
2019 American Music Awards (ABC)
Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)
Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times” (ABC) (WINNER)
The Little Mermaid Live! (ABC)
The Oscars (ABC)

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series
Curb Your Enthusiasm (HBO)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO) (WINNER)
Saturday Night Live (NBC)
The Voice (NBC)

Outstanding Production Design For A Variety, Reality Or Competition Series
At Home with Amy Sedaris (truTV)
Drunk History (Comedy Central)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Saturday Night Live (NBC) (WINNER)
Queer Eye (Netflix)

Outstanding Production Design For A Variety Special
77th Annual Golden Globe Awards (NBC)
62nd Grammy Awards (CBS)
The Little Mermaid Live! (ABC)
Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times” (ABC)
The Oscars (ABC) (WINNER)

​Monday, September 14th

Outstanding Documentary or Nonfiction Special
The Apollo (HBO) (WINNER)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
Becoming (Netflix)
The Great Hack (Netflix)
Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)

Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special
Comedians in Cars Getting Coffee (Netflix)
Leah Remini: Scientology and the Aftermath (A&E) (WINNER)
Ugly Delicious (Netflix)
VICE (Showtime)
The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series
Between the Scenes – The Daily Show (Comedy Central)
Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries (TBS)
National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Worlds (National Geographic) (WINNER)
Pose: Identity, Family, Community (FX Networks)
RuPaul’s Drag Race Out of the Closet (VH1)

Outstanding Structured Reality Program
Antiques Roadshow (PBS)
Love Is Blind (Netflix)
Queer Eye (Netflix) (WINNER)
Shark Tank (ABC)
A Very Brady Renovation (HGTV)

Outstanding Casting for Reality Program
Born This Way (A&E)
Love Is Blind (Netflix)
Queer Eye (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1) (WINNER)
The Voice (NBC)

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program
American Factory (Netflix)
Apollo 11 (CNN)
Becoming (Netflix)
The Cave (National Geographic) (WINNER)
Sea of Shadows (National Geographic)
Serengeti (Rebirth)

Outstanding Cinematography for a Reality Program
Cheer, “Hit Zero” (Netflix)
Life Below Zero, Series Body of Work (National Geographic) (WINNER)
Queer Eye, “We’re In Japan!: Japanese Holiday” (Netflix)
RuPaul’s Drag Race, Series Body of Work (VH1)
Survivor, Series Body of Work (CBS)

Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program
American Factory (Netflix) (WINNER)
Apollo 11 (CNN)
Becoming (Netflix)
The Cave (National Geographic)
The Last Dance, “Episode 7” (ESPN)
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

Outstanding Directing for a Reality Program
Cheer, “Daytona” (Netflix) (WINNER)
LEGO Masters, “Mega City Block” (FOX)
Queer Eye, “Disabled But Not Really” (Netflix)
RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)
Top Chef, “The Jonathan Gold Standard” (Bravo)

Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Score)
Becoming (Netflix)
Home, “Maine” (Apple TV+)
McMillion$, “Episode 1” (HBO)
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Not Your Average Joe” (Netflix)
Why We Hate, “Tools & Tactics” (Discovery Channel) (WINNER)

Outstanding Narrator
Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of the Revolution (History)
Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen (Apple TV+)
Angela Bassett, The Imagineering Story, “The Happiest Place On Earth” (Disney+)
Lupita Nyong’o, Serengeti, “Destiny” (Discovery Channel)
David Attenborough, Seven Worlds, One Planet, “Antarctica” (BBC America) (WINNER)

Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program
American Factory (Netflix)
Apollo 11 (CNN) (WINNER)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
The Last Dance, “Episode 1” (ESPN)
McMillion$, “Episode 3” (HBO)
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

Outstanding Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program
LEGO Masters, “Mega City Block” (FOX)
Queer Eye, “Disabled But Not Really” (Netflix)
RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1) (WINNER)
Survivor, “It’s Like a Survivor Economy” (CBS)
Top Chef, “The Jonathan Gold Standard” (Bravo)

Outstanding Pictured Editing for an Unstructured Reality Program
Cheer, “God Blessed Texas” (Netflix) (WINNER)
Deadliest Catch, “Cold War Rivals” (Discovery Channel)
Life Below Zero, “The New World” (National Geographic)
RuPaul’s Drag Race: Untucked, “The Ball Ball” (VH1)

Outstanding Sound Editing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera)
Apollo 11 (CNN) (WINNER)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
Cheer, “Daytona” (Netflix)
Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)
McMillion$, “Episode 1” (HBO)
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera)
Apollo 11 (CNN) (WINNER)
Beastie Boys Story (Apple TV+)
Cheer, “Daytona” (Netflix)
Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)
RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “The Noble Thing To Do” (Netflix)

Outstanding Writing for a Nonfiction Program
Beastie Boys Story (Apple TV+)
The Cave (National Geographic)
Circus of Books (Netflix)
Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer, “Closing The Net” (Netflix) (WINNER)
McMillion$, “Episode 1” (HBO)

MULTIPLE WINS TALLY
The Mandalorian – 7
Watchmen – 7
Saturday Night Live – 6
RuPaul’s Drag Race – 5
The Marvelous Mrs. Maisel – 4
Apollo 11 – 3
Cheer – 3
Dave Chappelle: Sticks & Stones – 3
Genndy Tartakovsky’s Primal – 3
Last Week Tonight with John Oliver – 3
Succession – 3
#FreeRayshawn – 2
The Cave – 2
The Crown – 2
Euphoria – 2
Hollywood – 2
Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times” – 2
The Oscars – 2
Schitt’s Creek – 2

Check out our predictions for tonight’s Primetime Emmy Awards here.

You can follow Tom and hear more of his thoughts on the Emmys and TV on Twitter at @thomaseobrien

Subscribe to Our Newsletter!

Tom O'Brien
Tom O'Brienhttps://nextbestpicture.com
Palm Springs Blogger and Awards lover. Editor at Exact Change & contributing writer for Gold Derby.

Related Articles

Stay Connected

101,150FollowersFollow
101,150FollowersFollow
9,315FansLike
9,315FansLike
4,686FollowersFollow
4,686FollowersFollow

Latest Reviews