Monday, April 15, 2024

The 2023 NBP Film Community Award Winners

As heard yesterday on the podcast, we announced the NBP Film Community Award Winners for 2023. For those who did not hear the winners read out loud on the show, we have provided a full list down below for you to check out. We had over 2,300 people contribute towards these final votes and we cannot thank you enough for all of the support you’ve shown us for this was a whole new record of voter turnout (thank you Barbenheimer)! Congratulations on your winners for 2023.

BEST PICTURE
Anatomy Of A Fall
Barbie (RUNNER-UP)
The Holdovers
Killers Of The Flower Moon
May December
Oppenheimer (WINNER)
Past Lives
Poor Things
Spider-Man: Across The Spider-Verse
The Zone Of Interest

BEST DIRECTOR
Jonathan Glazer – The Zone Of Interest
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer (WINNER)
Martin Scorsese – Killers Of The Flower Moon (RUNNER-UP)
Justine Triet – Anatomy Of A Fall

BEST ACTRESS
Lily Gladstone – Killers Of The Flower Moon (RUNNER-UP)
Sandra Hüller – Anatomy Of A Fall
Greta Lee – Past Lives
Natalie Portman – May December
Emma Stone – Poor Things (WINNER)

BEST ACTOR
Paul Giamatti – The Holdovers
Cillian Murphy – Oppenheimer (WINNER)
Andrew Scott – All Of Us Strangers (RUNNER-UP)
Jeffrey Wright – American Fiction
Teo Yoo – Past Lives

BEST SUPPORTING ACTRESS
Emily Blunt – Oppenheimer (WINNER)
Danielle Brooks – The Color Purple
Rachel McAdams – Are You There God? It’s Me, Margaret. (RUNNER-UP)
Julianne Moore – May December
Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

BEST SUPPORTING ACTOR
Robert De Niro – Killers Of The Flower Moon
Robert Downey Jr. – Oppenheimer (WINNER)
Ryan Gosling – Barbie (RUNNER-UP)
Charles Melton – May December
Mark Ruffalo – Poor Things

BEST BREAKOUT PERFORMANCE
Fantasia Barrino – The Color Purple
Charles Melton – May December (RUNNER-UP)
Dominic Sessa – The Holdovers (WINNER)
Cailee Spaeny – Priscilla
Teo Yoo – Past Lives

BEST VOICE PERFORMANCE
Bradley Cooper – Guardians Of The Galaxy Vol. 3 (WINNER)
Oscar Isaac – Spider-Man: Across The Spider-Verse
Shameik Moore – Spider-Man: Across The Spider-Verse
Chloe Grace Moretz – Nimona
Robert Pattinson – The Boy And The Heron (RUNNER-UP)
Hailee Steinfeld – Spider-Man: Across The Spider-Verse

BEST YOUTH PERFORMANCE
Abby Ryder Fortson – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Ariana Greenblatt – Barbie
Milo Machado-Graner – Anatomy Of A Fall (RUNNER-UP)
Hinata Hiiragi – Monster (WINNER)
Soya Kurosawa – Monster
Madeleine Yuna Voyles – The Creator

BEST ENSEMBLE
Barbie (RUNNER-UP)
The Color Purple
Killers Of The Flower Moon
Oppenheimer (WINNER)
Poor Things

BEST DEBUT DIRECTOR
Raine Allen-Miller – Rye Lane
Molly Gordon & Nick Lieberman – Theater Camp
Cord Jefferson – American Fiction (RUNNER-UP)
A.V. Rockwell – A Thousand And One
Celine Song – Past Lives (WINNER)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
All Of Us Strangers
American Fiction
Barbie (RUNNER-UP)
Killers Of The Flower Moon
Oppenheimer (WINNER)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Asteroid City
Anatomy Of A Fall (WINNER)
The Holdovers
Past Lives (RUNNER-UP)
May December

BEST ANIMATED FILM
The Boy And The Heron (RUNNER-UP)
Elemental
Nimona
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Spider-Man: Across The Spider-Verse (WINNER)

BEST DOCUMENTARY FILM
20 Days In Mariupol (WINNER)
American Symphony
Beyond Utopia (RUNNER-UP)
Four Daughters
Still: A Michael J. Fox Movie

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Anatomy Of A Fall (WINNER)
The Boy And The Heron (RUNNER-UP)
Fallen Leaves
Godzilla Minus One
Society Of The Snow
The Zone Of Interest

BEST ACTION FILM
Guardians Of The Galaxy Vol. 3
John Wick: Chapter 4 (RUNNER-UP)
The Killer
Mission: Impossible – Dead Reckoning
Spider-Man: Across The Spider-Verse (WINNER)

BEST COMEDY FILM
American Fiction
Barbie (WINNER)
Bottoms
The Holdovers
Poor Things (RUNNER-UP)

BEST SCI-FI/HORROR FILM
The Creator
Evil Dead Rise
Godzilla Minus One (WINNER)
Talk To Me (RUNNER-UP)
They Cloned Tyrone

BEST OVERLOOKED FILM
All Of Us Strangers (WINNER)
Are You There God? It’s Me, Margaret. (RUNNER-UP)
Asteroid City
The Iron Claw
Saltburn

BEST CINEMATOGRAPHY
Killers Of The Flower Moon
Maestro
Oppenheimer (WINNER)
Poor Things (RUNNER-UP)
The Zone Of Interest

BEST COSTUME DESIGN
Barbie (WINNER)
Killers Of The Flower Moon
Napoleon
Poor Things (RUNNER-UP)
Priscilla

BEST FILM EDITING
Anatomy Of A Fall (RUNNER-UP)
The Holdovers
Killers Of The Flower Moon
Oppenheimer (WINNER)
Poor Things

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
Guardians Of The Galaxy Vol. 3 (WINNER)
Maestro
Oppenheimer (RUNNER-UP)
Poor Things
Society Of The Snow

BEST PRODUCTION DESIGN
Asteroid City
Barbie (WINNER)
Killers Of The Flower Moon
Oppenheimer (RUNNER-UP)
Poor Things

BEST ORIGINAL SCORE
The Boy And The Heron (RUNNER-UP)
Killers Of The Flower Moon
Oppenheimer (WINNER)
Poor Things
Spider-Man: Across The Spider-Verse

BEST ORIGINAL SONG
Barbie – “I’m Just Ken” (RUNNER-UP)
Barbie – “What Was I Made For?” (WINNER)
Past Lives – “Quiet Eyes”
Spider-Man: Across The Spider-Verse – “Am I Dreaming?”
Theater Camp – “Camp Isn’t Home”

BEST SOUND
The Killer
Maestro
Oppenheimer (WINNER)
Society Of The Snow
The Zone Of Interest (RUNNER-UP)

BEST VISUAL EFFECTS
The Creator
Godzilla Minus One (RUNNER-UP)
Guardians Of The Galaxy Vol. 3
Oppenheimer (WINNER)
Poor Things

WIN TALLY
Oppenheimer – 12
Barbie – 4
Anatomy Of A Fall – 2
Guardians Of The Galaxy Vol. 3 – 2
Spider-Man: Across The Spider-Verse – 2

Subscribe to Our Newsletter!

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

98,860FollowersFollow
98,860FollowersFollow
7,305FansLike
7,305FansLike
4,490FollowersFollow
4,490FollowersFollow

Latest Reviews