Friday, September 30, 2022

The 2022 Berlin Film Festival Award Winners

By Matt Neglia 

This year’s Berlin Film Festival winners were announced today with Jury president M. Night Shyamalan handing the top prize, the Golden Bear, to director Carla Simón for “Alcarràs.”

Click below to see the other winners from this year’s festival.

OFFICIAL COMPETITION
Golden Bear for Best Film: “Alcarràs” – Carla Simón
Silver Bear Grand Jury Prize: “The Novelist’s Film” – Hong Sangsoo 
Silver Bear Jury Prize: “Robe of Gem” – Natalia Lopez Gallardo
Silver Bear for Best Director: “Fire” – Claire Denis
Silver Bear for Best Leading Performance: “Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush” – Meltem Kaptan
Silver Bear for Best Supporting Performance: “Before, Now and Then (Nana,” – Laura Basuki
Silver Bear for Best Screenplay: “Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush” – Laila Stieler
Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution: “Everything Will Be OK” – Rithy Panh
Special Mention: “A Piece of Sky” – Michael Koch

ENCOUNTERS JURY AWARDS
Best Film: “Mutzenbacher” – Ruth Beckermann
Best Director: “Unrest” – Cyril Schäublin
Special Jury Award: “See You Friday, Robinson” – Mitra Farahani

DOCUMENTARY JURY AWARDS
Berlinale Documentary Award: “Myanmar Diaries” – The Myanmar Film Collective
Special Mention: “No U-Turn” – Ike Nnaebue

GWFF JURY AWARD
Best Debut Feature: “Sonne” – Kurdwin Ayup

SHORT FILM AWARDS
Golden Bear for Best Short Film: “Trap” – Anastasia Veber
Silver Bear (Jury Prize): “Sunday Morning” – Bruno Ribeiro
Special Mention: “Bird in the Peninsula” – Atsushi Wada

GENERATION KPLUS AWARDS
Crystal Bear (Children’s Jury Award) for Best Film: “Comedy Queen” – Sanna Lenken
Special Mention: “The Quiet Child” – Colm Bairéad
Crystal Bear (Children’s Jury Award) for Best Short Film: “Spotless” – Emma Branderhorst
Special Mention: “Luce and the Rock” – Britt Raes
International Jury Award for Best Film: “The Quiet Child” – Colm Bairéad
Special Mention: “Shabu” – Shamira Raphaëla
International Jury Award for Best Short Film: “Deer” – Hadi Babaeifar
Special Mention: “Vancouver” – Artemis Anastasiadou

GENERATION 14PLUS AWARDS
Crystal Bear (Youth Jury Award) for Best Film: “Alis” – Clare Weiskopf, Nicolas van Hemelryck
Special Mention: “Stay Awake” – Jamie Sisley
Crystal Bear (Youth Jury Award) for Best Short Film: “Born in Damascus” – Laura Wadha
Special Mention: “Nothing to See Here” – Nicolas Bouchez
International Jury Award for Best Film: “Kind Hearts” – Olivia Rochette & Gerard-Jan Claes and “Skhema” – Farkhat Sharipov (TIE)
International Jury Award for Best Short Film: “Goodbye Jérôme!” – Adam Sillard, Gabrielle Selnet & Chloé Farr
Special Mentions: “Blue Noise” – Simon Maria Kubiena & “Tinashé” – Tig Terera

OTHER AWARDS
Berlin Europa Cinemas Label Award: “Beautiful Beings” – Guðmundur Arnar Guðmundsson

What do you think of the winners? Do you think either of these will factor into this year’s awards conversation? Let us know your thoughts in the comments section below or on our Twitter account.

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

65,429FollowersFollow
5,305FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews