By Matt Neglia
The Florida Film Critics Circle (FFCC) have announced their winners representing the best in film for 2021.
Click below to see the winners.
BEST PICTURE
ANNETTE (RUNNER-UP)
MASS
THE POWER OF THE DOG (WINNER)
BEST ACTOR
NICOLAS CAGE – PIG
BENEDICT CUMBERBATCH – THE POWER OF THE DOG (RUNNER-UP)
ADAM DRIVER – ANNETTE (WINNER)
ANDREW GARFIELD – TICK, TICK… BOOM
OSCAR ISAAC – THE CARD COUNTER
BEST ACTRESS
JESSICA CHASTAIN – THE EYES OF TAMMY FAYE (RUNNER-UP)
LADY GAGA – HOUSE OF GUCCI
ALANA HAIM – LICORICE PIZZA (WINNER)
KRISTEN STEWART – SPENCER
BEST SUPPORTING ACTOR
JAMIE DORNAN – BELFAST
JARED LETO – HOUSE OF GUCCI
VINCENT LINDON – TITANE (RUNNER-UP)
J.K. SIMMONS – BEING THE RICARDOS
KODI SMIT-MCPHEE – THE POWER OF THE DOG (WINNER)
BEST SUPPORTING ACTRESS
ARIANA DEBOSE – WEST SIDE STORY (WINNER)
KIRSTEN DUNST – THE POWER OF THE DOG
RUTH NEGGA – PASSING (RUNNER-UP)
BEST ENSEMBLE
LICORICE PIZZA
MASS (WINNER)
THE POWER OF THE DOG
WEST SIDE STORY
WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY (RUNNER-UP)
BEST DIRECTOR
KENNETH BRANAGH – BELFAST
JANE CAMPION – THE POWER OF THE DOG (WINNER)
LEOS CARAX – ANNETTE (RUNNER-UP)
RYUSUKE HAMAGUCHI – WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
PAUL THOMAS ANDERSON – LICORICE PIZZA (3rd RUNNER-UP)
WES ANDERSON – THE FRENCH DISPATCH (WINNER)
KENNETH BRANAGH – BELFAST
LEOS CARAX, RON & RUSSELL MAEL – ANNETTE (1st RUNNER-UP)
RYUSUKE HAMAGUCHI – WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY (2nd RUNNER-UP)
FRAN KRANZ – MASS
KRISTEN WIIG & ANNIE MUMOLO – BARB & STAR GO TO VISTA DEL MAR
BEST ADAPTED SCREENPLAY
JANE CAMPION – THE POWER OF THE DOG (WINNER)
STEVEN LEVENSON – TICK, TICK…BOOM! (1st RUNNER-UP)
TONY KUSHNER – WEST SIDE STORY (2nd RUNNER-UP)
FRANÇOIS OZON – SUMMER OF 85
BEST CINEMATOGRAPHY
GREIG FRASER – DUNE
MIKE GIOULAKIS – OLD
JANUSZ KAMIŃSKI – WEST SIDE STORY (1st RUNNER-UP)
CLAIRE MATHON – SPENCER (2nd RUNNER-UP)
ARI WEGNER – THE POWER OF THE DOG (WINNER)
BEST VISUAL EFFECTS
ANNETTE (RUNNER-UP)
DUNE (WINNER)
SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS
BEST ART DIRECTION/PRODUCTION
ANNETTE
BARB & STAR GO TO VISTA DEL MAR (RUNNER-UP)
DUNE (WINNER)
WEST SIDE STORY
BEST SCORE
ALEXANDRE DESPLAT – THE FRENCH DISPATCH
JONNY GREENWOOD – THE POWER OF THE DOG (RUNNER-UP)
RON & RUSSELL MAEL – ANNETTE
HANS ZIMMER – DUNE (WINNER)
BEST DOCUMENTARY
FLEE
PROCESSION (RUNNER-UP)
SUMMER OF SOUL (WINNER)
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
DRIVE MY CAR (1st RUNNER-UP)
THE HAND OF GOD (WINNER)
RIDERS OF JUSTICE
TITANE (2nd RUNNER-UP)
WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY (3rd RUNNER-UP)
BEST ANIMATED FILM
BELLE
ENCANTO (WINNER)
EVANGELION 3.0+1.0 THRICE UPON A TIME (1st RUNNER-UP)
FLEE (2nd RUNNER-UP)
JOSEP (3rd RUNNER-UP)
LUCA
THE MITCHELLS VS. THE MACHINES
BEST FIRST FILM
THE LOST DAUGHTER
MASS (1st RUNNER-UP)
PASSING (2nd RUNNER-UP TIE)
PIG (WINNER)
SHIVA BABY
BREAKOUT AWARD
JUDE HILL – BELFAST
COOPER HOFFMAN – LICORICE PIZZA (WINNER)
RACHEL ZEGLER – WEST SIDE STORY (RUNNER-UP)
You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars and Film on Twitter at @NextBestPicture