Saturday, December 3, 2022

The 2017 St. Louis Film Critics Association (StLFCA) Winners

By Matt Neglia

The St. Louis Film Critics Association (StLFCA) have announced their winners for the best in film for 2017.

Click below to see the winners.

​Best Picture
GET OUT
LADY BIRD
THE SHAPE OF WATER (WINNER)
THE POST (RUNNER UP)
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Director
GRETA GERWIG –
 LADY BIRD
JORDAN PEELE – GET OUT
DENIS VILLENEUVE – BLADE RUNNER 2049 (RUNNER UP)
GUILLERMO dEL TORO –
 THE SHAPE OF WATER (WINNER)
STEVEN SPIELBERG – THE POST

Best Actress
KRISTEN STEWART – PERSONAL SHOPPER
SAOIRSE RONAN –
 LADY BIRD
SALLY HAWKINS – THE SHAPE OF WATER (RUNNER UP)
MERYL STREEP – THE POST
FRANCES MCDORMAND – THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI (WINNER)

Best Actor
DANIEL DAY-LEWIS – PHANTOM THREAD
DANIEL KALUUYA –
 GET OUT
JAMES FRANCO – THE DISASTER ARTIST (RUNNER UP)
TOM HANKS – THE POST
GARY OLDMAN – DARKEST HOUR (WINNER)

Best Supporting Actor
MICHAEL SHANNON –
 THE SHAPE OF WATER
SAM ROCKWELL – THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI (RUNNER UP)
RICHARD JENKINS – THE SHAPE OF WATER (WINNER)
WILLEM DAFOE – THE FLORIDA PROJECT
WOODY HARRELSON –
 THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
KRISTIN SCOTT THOMAS –
 DARKEST HOUR
HOLLY HUNTER – THE BIG SICK (RUNNER UP)
LAURIE METCALF – LADY BIRD (WINNER)
HONG CHAU – DOWNSIZING
OCTAVIA SPENCER –
 THE SHAPE OF WATER

Best Original Screenplay
THE BIG SICK
LADY BIRD 
(RUNNER UP)
GET OUT
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
THE SHAPE OF WATER (WINNER)

Best Adapted Screenplay
MUDBOUND
IT
THE DISASTER ARTIST 
(WINNER)
MOLLY’S GAME (RUNNER UP TIE)
CALL ME BY YOUR NAME (RUNNER UP TIE)

Best Cinematography
DUNKIRK (RUNNER UP)
THE SHAPE OF WATER
BLADE RUNNER 2049 (WINNER)
WONDER WHEEL
DARKEST HOUR

Best Soundtrack
BABY DRIVER (WINNER)
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI (RUNNER UP)
GUARDIANS OF THE GALAXY Vol. 2
COCO
ATOMIC BLONDE

Best Film Editing
DARKEST HOUR
THE POST
BABY DRIVER (WINNER)
THE SHAPE OF WATER (RUNNER UP TIE)
DUNKIRK (RUNNER UP TIE)

Best Production Design
PHANTOM THREAD
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER (WINNER)
BLADE RUNNER 2049 (RUNNER UP)
BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

DUNKIRK
BEAUTY AND THE BEAST
THE SHAPE OF WATER (RUNNER UP)
BLADE RUNNER 2049 (WINNER)

Best Score
DUNKIRK (RUNNER UP)
PHANTOM THREAD (WINNER)
THE SHAPE OF WATER
BLADE RUNNER 2049

THE POST

Best Animated Film
DESPICABLE ME 3
LOVING VINCENT 
(RUNNER UP)
THE LEGO BATMAN MOVIE
COCO 
(WINNER)
CAPTAIN UNDERPANTS: THE FIRST EPIC MOVIE

Best Foreign Language Film
FRANTZ
THE SQUARE
GRADUATION
LAND OF MINE 
(WINNER)
FIRST THEY KILLED MY FATHER (RUNNER UP)

Best Documentary Film
JANE 
(WINNER)
LAST MAN IN ALEPPO (RUNNER UP)
NEVER SAY GOODBYE: THE KSHE DOCUMENTARY
AT 6, I KILLED A MONSTER
​CITY OF GHOSTS

Best Scene
Baby Driver – Harlem Shuffle Opening (RUNNER UP TIE)
Call Me By Your Name – Elio’s Dad’s monologue
Atomic Blonde – Stairway Fight
Lady Bird – Coach directing The Tempest 
(RUNNER UP TIE)
The Disaster Artist – Oh Hi, Mark (WINNER)

​Worst Film Of 2017
King Arthur: Legend of the Sword (RUNNER UP TIE)
The Snowman (RUNNER UP TIE)
Life
The Mummy (WINNER)
Transformers: The Last Knight

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars & Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

68,586FollowersFollow
5,385FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews