Tuesday, November 29, 2022

Our predictions For The 2021 Film Independent Spirit Awards

By Matt Neglia 

​The Film Independent Spirit Awards are being held tomorrow on Thursday, April 22 at 10:00 pm, exclusively on IFC and AMC+.

We wanted to share our final winner predictions with you before the show, so please click below to see who we’re predicting to walk away with the awards this year.

Predictions are provided by: Casey Lee ClarkCody DericksDan BayerDaniel Howat, Danilo CastroJosh ParhamLauren LaMagnaMatt NegliaMichael SchwartzRyan C. ShowersTom O’Brien & Will Mavity

BEST FEATURE
First Cow 
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland (ALL)
 
BEST FIRST FEATURE
I Carry You With Me
The Forty-Year-Old Version
Miss Juneteenth
Nine Days
Sound of Metal (ALL)

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000
The Killing of Two Lovers (Daniel, Danilo, Matt, Michael & Ryan)
La Leyenda Negra
Lingua Franca
Residue
Saint Frances (Casey, Cody, Dan, Josh, Lauren, Tom & Will)
 
BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt – First Cow 
Chloé Zhao – Nomadland (ALL)


BEST FEMALE LEAD
Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Danilo)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Casey & Lauren)
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Cody, Dan, Daniel, Josh, Matt, Michael, Ryan, Tom & Will)
 
BEST MALE LEAD
Riz Ahmed – Sound of Metal (Casey, Dan, Daniel, Josh, Matt, Tom & Will)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Cody, Danilo, Lauren, Michael & Ryan)
Adarsh Gourav – The White Tiger
Rob Morgan – Bull
Steven Yeun – Minari
 
BEST SUPPORTING FEMALE
Alexis Chikaeze – Miss Juneteenth
Yeri Han – Minari
Valerie Mahaffey – French Exit
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Yuh-jung Youn – Minari (ALL)
 
BEST SUPPORTING MALE
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Orion Lee – First Cow 
Paul Raci – Sound of Metal (ALL)
Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom
Benedict Wong – Nine Days
 
BEST SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman (ALL)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Mike Makowsky – Bad Education
Alice Wu – The Half of It
 
BEST FIRST SCREENPLAY
Kitty Green – The Assistant
Noah Hutton – Lapsis
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth (Danilo)
Andy Siara – Palm Springs (Casey, Cody, Dan, Daniel, Josh, Lauren, Matt, Michael, Ryan, Tom & Will)
James Sweeney – Straight Up

BEST DOCUMENTARY
Collective
Crip Camp (Daniel & Danilo)
Dick Johnson is Dead (Dan, Lauren, Tom & Will)
The Mole Agent
Time (Casey, Cody, Josh, Matt, Michael & Ryan)
 
BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
Bacurau (Tom)
The Disciple
Night of the Kings
Preparations to be Together for an Unknown Period of Time
Quo Vadis, Aida? (Casey, Cody, Dan, Daniel, Danilo, Josh, Lauren, Matt, Michael & Will)


BEST CINEMATOGRAPHY
Jay Keitel – She Dies Tomorrow
Shabier Kirchner – Bull
Michael Latham – The Assistant
Hélène Louvart – Never Rarely Sometimes Always
Joshua James Richards – Nomadland (ALL)
 
BEST EDITING
Andy Canny – The Invisible Man (Casey, Josh, Lauren, Matt & Will)
Scott Cummings – Never Rarely Sometimes Always
Merawi Gerima – Residue
Enat Sidi – I Carry You With Me
Chloé Zhao – Nomadland (Cody, Dan, Daniel, Danilo, Michael, Ryan & Tom)

What do you think of our predictions? Who do you think is going to win tomorrow night at the Spirit Awards? Let us know your thoughts in the comments section below or on our Twitter account.

You can follow Matt and hear more of his thoughts on the Oscars & Film on Twitter at @NextBestPicture

Matt Neglia
Matt Negliahttps://nextbestpicture.com/
Obsessed about the Oscars, Criterion Collection and all things film 24/7. Critics Choice Member.

Related Articles

Stay Connected

68,357FollowersFollow
5,381FansLike
3,692FollowersFollow
- Advertisement -

Latest Reviews